Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Wróć na górę
Dzisiaj jest: 16 Styczeń 2018    |    Imieniny obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Bernard

Lokalne Kalendarium

Brak ważnych wydarzeń

POGODA

Odwiedza nas 35 gości oraz 0 użytkowników.

4592158
Dzisiaj
Wczoraj
768
3357
Masz firmę w Kaźmierzu ? Tutaj możesz się zareklamować
Smoczek Stanisław. Zakład Kamieniarski. Nagrobki, Schody, Parapety.
Zamów bezpłatną reklamę poprzez formularz kontaktowy

Panel Logowania

75. rocznica wysiedleń mieszkańców gminy Kaźmierz

75. rocznica wysiedleń mieszkańców gminy Kaźmierz

     W związku z niemieckim planem germanizacji terenów leżących w granicach Rzeczypospolitej, które po wybuchu II wojny światowej zostały okupowane przez Niemców, ruszyła fala wysiedleń w głąb Generalnej Guberni. Wysiedlenia Polaków przez Niemców odbywały się od momentu wybuchu wojny (1939) i trwały aż do chwili wyparcia armii niemieckiej z terenów Polski (1945). Celem okupanta było usunięcie z naszych ziem obcej im etnicznie i rasowo ludności i zasiedlenie tych obszarów dobraną ludnością niemiecką. Tego typu praktyki dotknęły również mieszkańców gminy Kaźmierz, których masowe wysiedlanie i przesiedlanie Niemcy rozpoczęli już w grudniu 1939 roku.

Czytaj więcej...

TMWiZW o/Kaźmierz podsumowało działalność w roku 2014

TMWiZW

    W dniu 24 września 2015r., kaźmierski oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej na walnym zebraniu sprawozdawczym podsumował działalność organizacji za rok 2014. Sprawozdanie z działalności złożył prezes p. Stanisław Jarząb po czym sprawozdanie skarbnika złożyła p. Helena Oses i sprawozdanie komisji rewizyjnej przedstawił Bogusław Konieczny. Obecni na spotkaniu członkowie Towarzystwa udzielili absolutorium obecnemu zarządowi.

Czytaj więcej...

Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze 2015

OSP Bytyń    W niedzielę 13 września 2015r. na boisku przy ul. Gimnazjalnej w Kaźmierzu odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Zawody swoim patronatem ojęli; Wójt Gminy Kaźmierz i Oddział Gminny ZOSP RP w Kaźmierzu. Do zdrowej rywalizacji stanęła jedna drużyna żeńska z OSP Sokolniki Małe i sześć męskich z OSP Bytyń, OSP Chlewiska, OSP Gaj Wielki, OSP Kaźmierz, OSP Kopanina i OSP Sokolniki Małe.

Czytaj więcej...

Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne KAŹMIERZ 2015

Dożynki - KAŹMIERZ 2015    Wiele atrakcji przygotowali organizatorzy tegorocznego święta plonów w Kaźmierzu. Impreza miała charakter Powiatowo – Gminno - Parafialny, a co za tym idzie rozpoczęła się od Mszy św. polowej koncelebrowanej, której przewodniczył proboszcz ks. Krzysztof Musiał w asyście ks. Piotra Budasza – proboszcza z Bytynia. Po części religijnej zaczęły się tradycyjne obrzędy dożynkowe. W uroczystościach uczestniczyła liczna grupa zaproszonych gości. Byli między innymi starosta szamotulski, parlamentarzyści, burmistrzowie, wójtowie i radni okolicznych miast i gmin.

Czytaj więcej...

Walczyli o tytuł najlepszego sołectwa w gminie Kaźmierz

Przedstawiciele zwycięskiej drużyny z Dolnego Pola w towarzystwie wójta Z. Gałki i zastępcy R. Gąski    Miniona sobota 29.08.2015r. była dla mieszkańców gminy Kaźmierz, dniem rywalizacji zarówno w uznanych dyscyplinach sportowych takich jak: tenis ziemny, piłka siatkowa i piłka nożna jak również mniej znanych takich jak: rzut balotem, rzut kaloszem, wyścig w taczkach, biegi w płetwach, wbijanie gwoździ na czas, konkurs hydronetek i zwijanie wełny. W tych lokalnych dyscyplinach rywalizowali przedstawiciele sołectw z gminy Kaźmierz. Nad sprawnym przebiegiem rywalizacji, która miała miejsce na boisku przy ul. Gimnazjalnej czuwał jak zwykle p. Zenon Pawlaczyk, wspierany przez strażaków z OSP Kaźmierz. Po podsumowaniu wyników okazało się, że najsprawniejszą drużynę wystawiło sołectwo Dolne Pole, za co z rąk wójta Zenona Gałki otrzymali czek wartości 1000 zł.

Czytaj więcej...

Ku przestrodze

Ku przestrodze dla tych, którzy nie zdejmują nogi z gazu przejeżdżając przez kaźmierski rynek. Jako ciekawostkę dodam, że kierujący skuterem po zwróceniu uwagi, że pojechał „pod prąd” nie zajarzył o co chodzi i dalej czekał, aż będzie mógł przejechać na ul. Szkolną. Natomiast kierujący niebieskim Citroenem stanął jak wryty i ciężko myślał, kto miał tutaj pierwszeństwo, wszakże skuter wypalił mu z prawej strony. Na uwagę zasługuje refleks kierowcy Citroena.

Społeczność gminy Kaźmierz pożegnała Andrzeja Nowackiego

śp. Andrzej Nowacki    Rodzina, strażacy, przedstawiciele władz samorządowych, policjanci, współpracownicy, sąsiedzi, przyjaciele i znajomi pożegnali w czwartek 6 sierpnia 2015r. śp. Andrzeja Nowackiego.

    Andrzej Nowacki zmarł nagle w poniedziałek 3 sierpnia 2015r. w wieku 43 lat. W swoim krótkim życiu dał się poznać jako człowiek pogodny, gotowy do niesienia pomocy innym. Wspaniały organizator w szeregach jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaźmierzu, której od roku 2011 prezesował.

Czytaj więcej...

„Życie to działalność, a życzliwa działalność to najszlechetniejsze życie"

śp. Andrzej Nowacki     W poniedziałek dnia 3 sierpnia 2015r. wielu mieszkańców Kaźmierza z niedowierzaniem przyjęło wiadomość o nagłej śmierci śp. Andrzeja Nowackiego. Odszedł człowiek, który już od najmłodszych lat dał się poznać jako człowiek zainteresowany tym co się wokół dzieje. Nie było wydarzenia, które umknęłoby jego uwadze. Zawsze uśmiechnięty i skory do pomocy. Taki pozostawał do ostatnich dni swojego przerwanego nagle życia. Zawsze uczynny, gotowy do niesienia pomocy, mocno zaangażowany w prace na rzecz naszego społeczeństwa. Dał się również poznać jako świetny organizator w szeregach kaźmierskiej jednostki OSP. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale z pewnością są ludzie, których brak będziemy wyraźnie odczuwać. Fotografowałem wiele wydarzeń, w których uczestniczył Andrzej Nowacki. Niezależnie od okoliczności na jego twarzy zawsze gościł uśmiech i takiego go zapamiętam. Małżonce i rodzinie śp. Andrzeja składam wyrazy głębokiego współczucia.

Jerzy Oses

Lech Poznań Sekcja Kaźmierz - kibice uczcili 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Godzina „W" - KAŹMIERZ    W dniu 1 sierpnia 2015r. Kibice Lecha Poznań sekcja Kaźmierz - uczcili 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przy dźwiękach syren i biciu dzwonów kibice ustawili się z transparentami, odpalili kilka rac i odśpiewali hymn państwowy. Na zakończenie skandowali „Cześć i chwała bohaterom".

Czytaj więcej...

Festyn Wakacyjny „Z KULTURĄ I RODZINĄ"

 Z Kulturą i Rodziną   W niedzielne popołudnie 26 lipca 2015r. Gminny Ośrodek Kultury w Kaźmierzu zaprosił mieszkańców naszej gminy na Festyn Wakacyjny "Z KULTURĄ I RODZINĄ". Impreza, której towarzyszyły różne atrakcje odbyła się na parkingu przed budynkiem GOK.

Czytaj więcej...

Uroczysta sesja Rady Gminy Kaźmierz z okazji 25-lecia Odrodzonego Samorządu Terytorialnego

25. Lat Samorządu Terytorialnego    25 czerwca 2015r. w Sali Gminnego Ośrodka Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Kaźmierz z okazji 25-lecia Odrodzonego Samorządu Terytorialnego. W roku 1990 wybory do rad gmin przywróciły demokratyczny samorząd. Dzięki temu władze gminne mogą samodzielnie rozwiązywać swoje problemy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności. Pamiętają o tym również obecne władze samorządowe naszej gminy.

Czytaj więcej...