1top

plakat sp

Jerzy Oses

33. Festiwal Piosenki   W sobotę 23 listopada 2019 r. w Auli przy Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej Pniewach odbył się 33. Festiwal Piosenki Harcerskiej i Zuchowej. Organizatorami festiwalu, którego celem było rozpowszechnienie piosenek harcerskich oraz bajkowych, integracja środowisk z hufca, rozwijanie zdolności wokalno-muzycznych oraz artystycznych wśród zuchów, harcerzy i instruktorów, promocja harcerstwa w środowisku lokalnym byli; 13 Gromada Zuchowa „Odważne Włóczykije” z Pniew i Komenda Hufca ZHP Szamotuły im. Armii Poznań. Nasze środowisko reprezentowały; 7 Gromada Zuchowa „Rycerskie Zuchy” i 22 Drużyna Harcerska „Rwąca Rzeka”. Dzięki dobremu przygotowaniu przez swoje opiekunki obie drużyny osiągnęły sukces w swoich kategoriach, zajmując 2 (w kategorii zuchów) i 3 (w kategorii harcerzy) miejsce. Każdy z zespołów był zobowiązany do przygotowania dwóch piosenek; jednej o tematyce harcerskiej/zuchowej i drugiej o tematyce bajkowej.

Czytaj więcej: Rozśpiewane Zuchy i Harcerze
Jerzy Oses

FERMATA na Litwie   11 listopada 2019 r. obchodziliśmy 101. rocznicę Niepodległości Polski. Święto to jest bardzo ważnym wydarzeniem w Polsce, ale nie tylko, bo wraz z nami rocznicę niepodległości obchodzą także Polacy rozsiani po całym świecie. Między innymi na Litwie gdzie na zaproszenie tamtejszej Polonii udał się chór kameralny FERMATA z Gminnego Ośrodka Kultury w Kaźmierzu. W sobotę 9 listopada chór wystąpił przed publicznością miasta Ejszyszki a w niedzielę 10 listopada w ośrodku kultury w Dziewieniszkach. Obie miejscowości poza tym, że należą do Rejonu Solecznickiego na Wileńszczyźnie łączy też to, że przeważającą część ich mieszkańców stanowią Polacy. Polacy z krwi i kości, Polacy którzy, pomimo że ich dziadkowie przed laty stali się ofiarami pewnej niesprawiedliwości dziejowej i pozostając na swojej ziemi, zostali obywatelami innego państwa (Litwy), nigdy nie zapomnieli o polskich wartościach i tradycji. Przekazywany w rodzinach przez pokolenia patriotyzm sprawił, że nawet dzieci w wieku przedszkolnym recytują polskie wiersze i śpiewają polskie piosenki. Za to należy się szacunek zarówno rodzicom, jak i nauczycielom oraz tamtejszej społeczności, której wiele radości sprawił przyjazd chóru FERMATA z odległego Kaźmierza. W repertuarze zespołu znalazły się znane pieśni i piosenki religijne oraz patriotyczne.

Czytaj więcej: Chór FERMATA uświetnił obchody Święta Niepodległości Polski na Wieleńszczyźnie
Iwona Słomianowska-Mańka

Narodowe Święto Niepodległości   11 listopada 1918 roku był szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Upamiętniając tamto wydarzenie dzieci z grupy Starszaków i Zerówki z Przedszkola Niepublicznego im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Sokolnikach Wielkich przygotowały krótkie przedstawienie. Już w czwartek 7 listopada, w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym, dzieci wystąpiły dla zaproszonych gości z Przedszkola „Krasnal Hałabała” w Kaźmierzu oraz  oddziałów przedszkolnych z Bytynia i Gaju Wielkiego.

Czytaj więcej: Obchody Święta Niepodległości w przedszkolu w Sokolnikach Wielkich
Joanna Schulz

Pasowanie   25 października w Przedszkolu Niepublicznym im. św. U. Ledóchowskiej odbyło się Pasowanie na przedszkolaka. To wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola. Rozpoczęły ją występy najmłodszej grupy-Maluchów. Dzieci przedstawiły część artystyczną: śpiewając i tańcząc piosenki. Z dumą, wzruszeniem oraz z uśmiechem na twarzy, poczynaniom swych pociech przyglądali się rodzice. Nagradzali oni swe dzieci gromkimi brawami. Po pięknym występie, Maluszki złożyły przyrzeczenie: „Co dzień rano buzię mieć roześmianą.

Czytaj więcej: Jestem Przedszkolakiem!