Jerzy Oses

Chełmno 2021   W dniu 11 września 2021 r. Zarząd Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Kaźmierzu zaprosił swoich członków i sympatyków na jednodniową wycieczkę. Celem podróży było „Miasto Zakochanych”, czyli Chełmno nad Wisłą. Miasto Chełmno leży 40 km na północ od Torunia i jest niezwykle bogate we wspaniałe zabytkowe budowle, które przetrwały setki lat niemal w nienaruszonym stanie. Historię miasta i jego okolic przybliżył podróżnym p. Waldemar Górny, który posiada bardzo dużą wiedzę o tamtejszym regionie.

Czytaj więcej: Wycieczka do Chełmna
Jerzy Oses/Elwira Fronczak

logo   W tym roku rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego dane mi było obchodzić w Warszawie. Było to możliwe dzięki Państwu Elwirze i Grzegorzowi Fronczakom członkom Stowarzyszenia Miłośników Historii HUZAR, którzy umożliwili mi wyjazd do stolicy w ramach projektu „Wspólna Sprawa 1944”. Oczywiście przywiozłem z wyprawy sporo zdjęć, a wkrótce dostępna będzie także relacja filmowa.

„Wspólna sprawa 1944”

Projekt, którego celem jest upowszechnianie wiedzy wśród uczniów wielkopolskich szkół oraz harcerzy o Powstaniu Warszawskim oraz udziału Wielkopolan w tych jakże ważnych dla nas Polaków wydarzeniach.
Fundacja Kochania Poznania wpisała w swój projekt szereg działań edukacyjnych. Projekt sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021 – 2030.
Zwieńczeniem projektu edukacyjnego realizowanego przez Fundację Kochania Poznania było wydarzenie „Wielkopolska Barykada 1944”, które zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Ministra Edukacji i Nauki.
„Wielkopolska Barykada 1944” została utworzona na dziedzińcu Pałacu Potockich. Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z 5 postaciami Wielkopolan biorących aktywny udział w przebiegu Powstania Warszawskiego:

  • doktor Józef Granatowicz,
  • profesor Janusz Zeyland,
  • profesor Wiktor Dega,
  • Jadwiga „Giga” Wilczkiewicz de Laurens,
  • Maria Psarska „Mariolka” (profesor Maria Chmiel).
Czytaj więcej: Kaźmierski akcent na obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Jerzy Oses

XII Przegląd Twórczości Seniorów w Kaźmierzu   W sobotę 31 lipca na scenie przy Pałacu, w ramach XIII Przeglądu Twórczości Seniorów wystąpiły zespoły; Goślińskie Chabry z Murowanej Gośliny, Ostrorogskie Jaśki z Ostroroga i KAŹMIERZANKA z Kaźmierza. Sobotni przegląd uświetnił znany wokalista Paweł Bączkowski. Organizatorami przeglądu była; Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Kaźmierzu wsparta przez Starostwo Powiatowe w Szamotułach i Gminę Kaźmierz. Wśród publiczności obecni byli; Przewodnicząca Rady Gminy Kaźmierz Arleta Wojciechowska i wójt gminy Zenon Gałka, którego nie trzeba było długo namawiać, aby przyłączył się do dobrej zabawy i wystąpił na scenie.

Czytaj więcej: XIII Przegląd Twórczości Seniorów
Jerzy Oses

 Myślę, że daleko mi jeszcze do seniora, ale zawsze jestem pełen podziwu dla osób, które pomimo zaawansowego wieku są bardzo aktywne społecznie. Mam wielki szacunek dla osób, które bez krępacji potrafią wyjść na scenę i wystąpić przed publicznością. Dla mnie nie ma znaczenia czy występ był na 2, czy na 5, ale ważne jest to, że osoba na scenie potrafi dobrze się bawić. Dla miłośników twórczości seniorów skrót występów na imprezie w Ostrorogu.