Lech Poznań Sekcja Kaźmierz

lp.kazmLech Poznań Sekcja Kaźmierz zakończyła oficjalnie zbiórkę na renowację mogił i miejsc pamięci Powstańców Wielkopolskich 2020.
W tej trudnej… sytuacji udało się łącznie zebrać jedynie ułamek zeszłorocznej zbiórki (12,5 tys.), czyli: 2868,43 zł.
..z czego cmentarze:
- Kaźmierz: 1386,87 zł
- Pniewy & Lubosz: 481,56 zł
- Chrzypsko Wielkie: 200 zł
- oraz wewnętrzna zbiórka na www.zrzutka.pl/zbiorka-powstancza: 800 zł

Czytaj więcej: Podsumowanie zbiórki na renowację mogił i miejsc pamięci
Jerzy Oses

   Dzisiaj obchodzimy kolejną (102) radosną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tegoroczne obchody ograniczyły się raczej do symbolicznego złożenia kwiatów pod ważnymi pomnikami i uczestnictwem w mszach św. transmitowanych za pomocą mediów. Co bardziej pomysłowe organizacje i instytucje postarały się o bardziej efektowne świętowanie, czym pochwaliły się w sieci. Także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu w oryginalny sposób uczcili Narodowe Święto Niepodległości włączając się aktywnie do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do Hymnu”. W przeddzień święta tj. 10 listopada o godzinie 11:11, wspólnie odśpiewali oni (on-line, ze względu na ograniczenia covidowe) cztery zwrotki hymnu narodowego, w czym pomógł im przygotowany wcześniej filmik z czwórką solistów.

Jerzy Oses

   Wszechobecny koronawirus sprawił, że z lokalnego kalendarza poznikały cykliczne imprezy. Wielkimi krokami zbliżamy się do końca września, w którym zabrakło najlepszej plenerowej imprezy, czyli Retro Stacji Kaźmierz. Kto uczestniczył, chociaż w jednej z sześciu edycji ten wie, co mam na myśli. Retro Stacja to wydarzenie przygotowywane przez ludzi z pasją i przez ludzi z pasją wspierane. Dzięki organizatorom (Stowarzyszenie Miłośników Historii HUZAR) raz w roku można przenieść się do przeszłości, zapoznać się ze sprzętem użytkowym sprzed kilkudziesięciu lat czy też wziąć do ręki broń, którą nasi przodkowie wywalczyli o wolność i niepodległość. Poniżej filmik dedykowany zmarłemu w tym roku p. Florianowi Gierczyńskiemu - ostatniemu zawiadowcy stacji Kaźmierz Wlkp. Dla uczestników imprezy będzie to kilka minut wspomnień, a dla innych niech będzie zachętą do udziału w kolejnej edycji.

Stowarzyszenie Miłośników Historii „HUZAR”

pw 2020 06   Na zaproszenie Fundacji Kochania Poznania, jako partner edukacyjny, mieliśmy okazję wziąć udział w projekcie, którego celem jest upowszechnianie wiedzy wśród uczniów wielkopolskich szkół oraz harcerzy o Powstaniu Warszawskim, oraz udziału Wielkopolan w tych jakże ważnych dla nas Polaków wydarzeniach. Fundacja Kochania Poznania wpisała w swój projekt szereg działań edukacyjnych: rozmowy (nie) autoryzowane, wirtualne lekcje historii, cyfrowe opowieści, w których brali również uczniowie naszej kaźmierskiej szkoły podstawowej zajmując I i IV miejsce w ogłoszonym przez Fundację konkursie "Poznań, Warszawa - wspólna sprawa. Wielkopolscy bohaterowie Powstania Warszawskiego".
    Dnia 1 sierpnia br. o godz. 6.01 grupa 150 osób wyruszyła pociągiem z Poznania do Warszawy.

Czytaj więcej: „Poznań, Warszawa - wspólna sprawa. Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim”
Lech Poznań Sekcja Kaźmierz

Renowacja mogił   W ostatnich dniach kibice Lecha z Sekcji Kaźmierz koordynowali kolejne renowacje mogił Powstańców Wielkopolskich.
Tym razem odnowione zostały nagrobki na cmentarzach we Wronkach i Otorowie.
Szczególnie cieszy renowacja dwóch mogił Bohaterów z Wronek, ponieważ pochłonęły one mnóstwo pracy i były długo wyczekiwane przez lokalną społeczność.

Czytaj więcej: Renowacji mogił Powstańców Wielkopolskich ciąg dalszy
Lech Poznań Sekcja Kaźmierz

lp.kazm   Kibice Lecha Poznań z Sekcji Kaźmierz w ostatnich dniach przyczynili się do kolejnych renowacji nagrobków Bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Tym razem odnowiliśmy 3 mogiły na cmentarzu parafialnym w Pniewach.
Tradycyjne podziękowania dla firmy kamieniarskiej Pana Andrzeja Haaka z Wronek oraz duchownych sprawujących pieczę nad nekropolią w Pniewach, na której dokonaliśmy już łącznie kilkunastu renowacji. To owoce listopadowej zbiórki do puszek więc podziękowania kierowane są także i przede wszystkim dla wszystkich darczyńców. Wkrótce kolejne informacje na temat odnowionych miejsc pamięci Powstańców Wielkopolskich.

Chwała Bohaterom!

Czytaj więcej: Kolejne renowacje mogił Powstańców Wielkopolskich