Lech Poznań Sekcja Kaźmierz

1 listopada 2019   Zakończyła się kolejna zbiórka na renowację mogił i miejsc pamięci Powstańców Wielkopolskich. Kibice w całej Wielkopolsce znów stanęli na wysokości zadania obstawiając ponad 100 cmentarzy. Liczenie wciąż trwa. Ostateczny wynik poznamy pod koniec tygodnia, a suma już oscyluje w granicach zeszłorocznej kwesty.

Kaźmierscy patrioci tradycyjnie już prowadzili zbiórkę na 7 nekropoliach i uzbierali blisko 12,5 tysiąca złotych. Poniżej liczby z danych cmentarzy:
- Kaźmierz: 4 584,27 zł + 0,7 € + 10 Koron Czeskich; €
- Pniewy (cmentarz komunalny i parafialny): 2 811,92 zł + 1 €;
- Chrzypsko Wielkie: 2 138,94 zł + 5,5 €;
- Otorowo: 1 359,88 zł;
- Lusowo: 1 049,27 zł + 0,5 €;
- Lubosz: 447,33 zł.

Czytaj więcej: Kibice Lecha Poznań kwestowali na rzecz renowacji mogił Powstańców Wielkopolskich
Jerzy Oses

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej   W sobotę 12 października 2019 r. grupa członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej udała się na Ziemię Lubuską. Celem wycieczki, której pomysłodawcą i organizatorem był członek zarządu Towarzystwa p. Michał Stefanowski były; Folwark w Pszczewie i Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej w Międzyrzeczu. W programie wycieczki znalazły się m.in. zwiedzanie winnicy i obiektów Folwarku w Pszczewie oraz degustacja wytwarzanych w nim win. Natomiast w muzeum międzyrzeckim, które należy do najciekawszych miejsc w województwie lubuskim jedną z głównych atrakcji, są ruiny zamku królewskiego z czasów Kazimierza Wielkiego usytuowanego w widłach rzek Obry i Paklicy. Na uwagę zasługuje tam także największa w Polsce kolekcja portretów trumiennych z XVII i XVIII w. i bogate zbiory przedmiotów użytkowych udostępnionych w części etnograficznej muzeum. Piękna pogoda sprawiła, że wyjazd był bardzo udany, a jego uczestnicy wracali do Kaźmierza w świetnych nastojach.

Czytaj więcej: Z wizytą na Ziemi Lubuskiej
Jerzy Oses

U3W   Uroczystość odbyła się w piątek 11 października a pieśń-hymn studencki „Gaudeamus igitur” odśpiewał chór mieszany im. Stanisława Moniuszki w Kaźmierzu pod dyrekcją p. Roberta Winieckiego. Studentów i gości powitali; pp. Zdzisława Śmieszek, Hanna Kurzawska i rektor honorowy Uniwersytetu profesor Jerzy Smorawiński. O oprawę muzyczną zadbały; wspomniany chór MONIUSZKO i big-band PETER'S BAND. Wykład inauguracyjny na temat „Fryderyk Chopin – o domniemanej chorobie Geniusza” wygłosił przyjaciel prof. Smorawińskiego p. prof. Wojciech Cichy.

Czytaj więcej: Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaźmierzu zainaugurował nowy rok akademicki 2019/2020
Sławomira Tyrchan

Wizyta   9.10.2019r. najważniejszym wydarzeniem dla przedszkolaków z Przedszkola Niepublicznego im. św. U. Ledóchowskiej w Sokolnikach Wielkich była wizyta policjantki  p. asp. Iwony Mikołajczak. Pani Iwona  w bardzo ciekawy i precyzyjny sposób zapoznała dzieci ze swoim zawodem. Opowiedziała o pracy policjantów różnych wydziałów, a w szczególności Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego. Dzieci miały okazję zaznajomić się z atrybutami policjanta: mundurem, kajdankami, tonfą oraz poznać etapy prowadzenia śledztwa policyjnego. Niewątpliwie największą atrakcją dla przedszkolaków było poszukiwanie odcisków palców z użyciem proszku daktyloskopijnego, który wprowadził element magii do spotkania. Dzieci dowiedziały się, że każdy posiada unikatowy odcisk palca, dzięki któremu można odszukać sprawcę przestępstwa.

Czytaj więcej: Wizyta policjantki w przedszkolu w Sokolnikach Wielkich
Maria Starosta

Goraj   3 października 2019 r. dzieci z Przedszkola Niepublicznego im. Św. U. Ledóchowskiej w Sokolnikach Wielkich udały się do Centrum Promocji Lasów Państwowych w Goraju – Zamku, w którym niegdyś mieszkał hrabia Wilhem von Hochberg. Pan przewodnik Leszek Jessa na rozgrzewkę oprowadził średniaki, starszaki oraz zerówkę po wystawach mieszczących się w zabytkowej masztalarni. Zwiedzanie atrakcyjnej wystawy historycznej oraz innowacyjnej ekspozycji przyrodniczej wywołało moc wrażeń i emocji oraz wzbudziło podziw i zachwyt dzieci. Pomimo pochmurnego dnia przedszkolaki z wielką ochotą wędrowały dalej mokrymi alejkami lasu. Pan Leszek wskazywał ciekawe miejsca; m.in. wiekowe dęby, buki, mrowiska, budki lęgowe.

Czytaj więcej: Przedszkolaki w Goraju
Jerzy Oses

   W sobotę 14 września 2019 r. miała miejsce VI edycja plenerowej imprezy organizowanej wspólnie przez Stowarzyszenie Miłośników Historii „Huzar”, Bibliotekę Publiczną Gminy Kaźmierz i Gminny Ośrodek Kultury w Kaźmierzu. Ciekawy artykuł opisujący to wydarzenie znajduje się pod poniższym linkiem.
https://szamotuly.naszemiasto.pl
Z mojej strony krótka relacja filmowa.

Jerzy Oses

Zawody OSP   W niedzielę 8 września 2019 r. na boisku sportowym przy ul. Gimnazjalnej o miano najsprawniejszej drużyny OSP w gminie Kaźmierz rywalizowali strażacy z jednostek OSP; Chlewiska, Bytyń, Gaj Wielki, Kaźmierz, Sokolniki Małe i Kopanina. W grupie mężczyzn pierwsze miejsce zajęła drużyna OSP Sokolniki Małe, drugie OSP Bytyń a trzecie OSP Chlewiska. W grupie kobiet pierwsze miejsce OSP Sokolniki Małe, drugie OSP Bytyń. W grupie drużyn młodzieżowych pierwsze miejsce OSP Gaj Wielki, drugie OSP Sokolniki Małe i trzecie OSP Chlewiska. Poniżej kilkunastominutowa relacja wideo

Czytaj więcej: Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Kaźmierz 2019
Maria Starosta

II Rajd Rodzinny   7 września 2019 r. w Sokolnikach Wielkich z Przedszkola Niepublicznego im. św. U. Ledóchowskiej wystartowali rowerzyści. 86 uczestników II rodzinnego rajdu rowerowego nie zniechęciła deszczowa aura. Hasło „Mamo, Tato – ruch to zdrowie” rozgrzewało i małych i dużych. Na trasie ogromną atrakcją dla wszystkich stało się zwiedzanie stacji PKP w Kaźmierzu. Tutaj p. Elwira Fronczak i wspomagający ją pokazali wystawę militarną oraz dawnego sprzętu gospodarstwa domowego i starych zabawek dla dzieci. Zmoczeni, ale szczęśliwi rajdowicze na mecie w Sokolnikach Małych z przyjemnością korzystali z ciepła ogniska, posilając się gorącą kiełbaską z bułką.
Dziękujemy wszystkim, dzięki którym rajd był bezpieczny, słodszy, weselszy i udany. Zapraszamy za rok!

Czytaj więcej: Rajd pod deszczową chmurką
Jerzy Oses

S3100045   Nie przesadzę chyba stwierdzeniem, że tegoroczne obchody Dni Kaźmierza obchodzone po raz drugi pod nazwą „Święto Chleba i Sera” zaliczyć należy do szczególnie udanych. Do powodzenia dwudniowej (24-25.08.2019) imprezy przyczyniła się współpraca samorządu z firmą Hochland, która współorganizuje to święto i ze swej strony zapewnia wiele atrakcji dla mieszkańców gminy Kaźmierz. W drugi dzień świętowania wpisane zostały obchodzone w naszej gminie tradycyjne Gminno-Parafialne Dożynki, w których uczestniczyła spora grupa zaproszonych gości. Piękna słoneczna aura sprawiła, że mieszkańcy gminy, a także goście z gmin ościennych chętnie korzystali z przygotowanych dla nich atrakcji. Poniżej fotorelacja a wkrótce skróty filmowe.

Czytaj więcej: Słoneczne Dni Kaźmierza i Gminno - Parafialne Dożynki.