1top
Jerzy Oses

S3100045   Nie przesadzę chyba stwierdzeniem, że tegoroczne obchody Dni Kaźmierza obchodzone po raz drugi pod nazwą „Święto Chleba i Sera” zaliczyć należy do szczególnie udanych. Do powodzenia dwudniowej (24-25.08.2019) imprezy przyczyniła się współpraca samorządu z firmą Hochland, która współorganizuje to święto i ze swej strony zapewnia wiele atrakcji dla mieszkańców gminy Kaźmierz. W drugi dzień świętowania wpisane zostały obchodzone w naszej gminie tradycyjne Gminno-Parafialne Dożynki, w których uczestniczyła spora grupa zaproszonych gości. Piękna słoneczna aura sprawiła, że mieszkańcy gminy, a także goście z gmin ościennych chętnie korzystali z przygotowanych dla nich atrakcji. Poniżej fotorelacja a wkrótce skróty filmowe.

Czytaj więcej: Słoneczne Dni Kaźmierza i Gminno - Parafialne Dożynki.
Jerzy Oses

Helena Oses   W sobotę 13 lipca w Szkole Muzycznej przy ul. Solnej w Poznaniu odbył się koncert z okazji 75. rocznicy operacji „Ostra Brama” i 30-lecia Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Przed publicznością wystąpiła KAPELA WILEŃSKA, a impreza była okazją do wręczenia tegorocznej Nagrody Żurawina Zbigniewowi Lewickiemu-koncertmistrzowi i pierwszemu skrzypkowi Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Wilnie oraz członkowi KAPELI WILEŃSKIEJ. Tym, którzy nie kojarzą muzyka podpowiem, że to ten sam który w ubiegłym roku dyrygował litewskim lokomotywom, które zagrały hymn Polski w rocznicę naszej niepodległości. https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=QzHmGGqOwq8
Podczas Koncertu oficjalnie wręczone zostały przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego (na Wniosek Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej) Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą uhonorowano m.in. p. Helenę Oses z Kaźmierza oraz medale „Pro Patria”. Wręczenia odznaczeń dokonał przedstawiciel wojewody wielkopolskiego p. Przemysław Terlecki. Warto wspomnieć także o tym, że bardzo ciekawą, chociaż krótką (ze względu na ograniczenia czasowe) prelekcję na temat operacji „Ostra Brama” wygłosił historyk dr Dariusz Kucharski.

Czytaj więcej: Helena Oses wśród „Zasłużonych dla Kultury Polskiej”