1top
Jerzy Oses

AVE MARIA w letnim brzmieniu   Niedzielny wieczór 30 czerwca 2019 r. w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kaźmierzu wypełniły dźwięki wspaniałej muzyki organowej. Na prawdziwą ucztę dla uszu zaprosił miłośników muzyki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaźmierzu. Był to już czwarty koncert w naszym kościele, ale ten wyróżnił się tym, że zgromadził bardzo liczną publiczność, co mile zaskoczyło organizatorów i występujących artystów. Na koncert zatytułowany „AVE MARIA w letnim brzmieniu” złożyło się kilkanaście utworów znakomitych kompozytorów, które po mistrzowsku wykonali; sopranistka-Barbara Gutaj-Monowid, skrzypaczka-Emilia Gutaj i organista Krzysztof Koput. Organizatorami obok UTW byli ponadto; Starostwo Powiatowe w Szamotułach, proboszcz naszej parafii ks. Krzysztof Musiał a spory wkład realizację tego, jak i poprzednich koncertów miała p. Dorota Kwiatkowska. Prowadzącym ten ponad godzinny koncert był Waldemar Hermann.

Czytaj więcej: „AVE MARIA w letnim brzmieniu”
Jerzy Oses

Litwa   W dniach 20 - 23 czerwca 2019 r. dzięki wsparciu Gminy Kaźmierz, na Wileńszczyznę udała się grupa członków kaźmierskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej na czele z prezesem p. Stanisławem Jarząbem. Celem wyjazdu podobnie jak w latach ubiegłych była pomoc materialna dla naszych rodaków zamieszkujących rejon Solecznicki. Tym razem dostarczyliśmy do Ejszyszek słodycze i inne artykuły w tym spożywcze oraz chemię gospodarczą. Odwiedziliśmy żłobek - przedszkole w Butrymańcach i Dom Polski w Ejszyszkach. Część artykułów, które zabraliśmy ze sobą, pozyskaliśmy dzięki naszym stałym sponsorom i członkom Towarzystwa, a część dzięki Państwa (mieszkańców gminy Kaźmierz) ofiarności. Przypomnę, że chemię gospodarczą zbierano także w naszej szkole podstawowej. Do Ejszyszek zawieźliśmy też spory zbiór książek i albumów przekazanych nam przez p. Dorotę Jaskuła z Szamotuł. Tradycyjnie spotkaliśmy się z przedstawicielami tamtejszych samorządów m.in.; starostą Ejszyszek p. Mirosławem Bogdziunem, starostą Dziewieniszek p. Czesławą Marcinkiewicz i kierownikiem wydziału oświaty w Solecznikach p. Reginą Markiewicz. Swoją obecnością zaszczycił nas poseł do Sejmu Republiki Litewskiej p. Leonard Talmont.

Czytaj więcej: Z wizytą na Wileńszczyźnie
Iwona Słomianowska-Mańka

Zakończenie Roku   W niedzielę 16 czerwca w kaplicy Sióstr Urszulanek SJK w Sokolnikach Wielkich odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego oraz pożegnanie dzieci z Zerówki. Wspólny czas zabawy i nauki szybko minął, nadszedł czas podziękowań i pożegnań. Po uroczystym rozdaniu dyplomów oraz drobnych upominków, grupa Starszaków wierszem i piosenką pożegnała starszych kolegów. Z kolei dzieci kończące przedszkole swój występ artystyczny rozpoczęły od pokazu tańca „Poloneza”. Następnie podziękowały Siostrom i Paniom za codzienną troskę i wsparcie. Na koniec dzieci, rodzice oraz pracownicy przedszkola obejrzeli prezentację z całego pobytu dzieci w placówce. Dziękuję dzieciom za ten wspaniały czas, a rodzicom za zaangażowanie w życie przedszkola. Absolwentom życzę sukcesów w szkole, a wszystkim dzieciom wspaniałych wakacji.

Czytaj więcej: Zakończenie roku w urszulańskim przedszkolu
Iwona Słomianowska-Mańka

Festiwal Piosenki Przedszkolaków   W niedzielę 9 czerwca 2019 r. w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach odbył się finał XXIV Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków. W gronie finalistów znalazła się Aleksandra Owsianna z zespołem tanecznym, w którym występowały: Kornelia Chyła, Julia Czarnecka i Weronika Waszkowiak. Dziewczynki z Przedszkola Niepublicznego im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Sokolnikach Wielkich, aby dojść do finału musiały otrzymać nominację do przeglądu rejonowego w Obornikach, a następnie zostać wybrane spośród 36 wokalistów. Finalistkom składam serdeczne gratulacje i życzę dalszych sukcesów.

Czytaj więcej: Aleksandra Owsianna z zespołem finalistką XXIV Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków -...