Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Wróć na górę
Dzisiaj jest: 22 Marzec 2018    |    Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

Lokalne Kalendarium

22/3/2001

Zmarł Zbigniew Tobis

Czytaj dalej

POGODA

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.

4932274
Dzisiaj
Wczoraj
3190
7221
Masz firmę w Kaźmierzu ? Tutaj możesz się zareklamować
Smoczek Stanisław. Zakład Kamieniarski. Nagrobki, Schody, Parapety.
Zamów bezpłatną reklamę poprzez formularz kontaktowy

Panel Logowania

Powstało nowe stowarzyszenie!

Stowarzyszenie KaźmierzNa początku dyskusja toczyła się wokół nazwy stowarzyszenia. Przewodniczący zaproponował nazwę ”Auxilior”, co w dosłownym tłumaczeniu z języka łacińskiego znaczy - pomagać, nieść pomoc. W trakcie dyskusji przeważył jednak pogląd by nazwa była owszem jednowyrazowa, ale jednocześnie jak najbardziej związana z naszą małą ojczyzną i jej mieszkańcami. Wśród propozycji nazwy padły min. takie zgłoszenia: „Carpe Diem”, „Stowarzyszenie Kaźmierskie”, „Jutrzenka” , „Kaźmierzanka” i „Budko”. Po burzliwej debacie i kilkukrotnym podejściu do tematu postanowiono gremialnie, że stowarzyszenie przybierze nazwę po prostu  „KAŻMIERZ”.

Czytaj więcej...

Kaźmierscy artyści coraz bardziej popularni

Kaźmierscy artyści coraz bardziej popularniUdział w tegorocznych Spotkaniach Artystycznych Seniorów, które po raz VII odbywały się w Międzyzdrojach to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii naszych zespołów artystycznych. Na zaproszenie organizatora, którym jest Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach na spotkanie pojechały zespół „Kaźmierzanka” i chór „Moniuszko”. Spotkanie Artystyczne Seniorów w Międzyzdrojach to ciekawa impreza, która od kilku lat na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny tego nadmorskiego miasta. Impreza ma charakter wielkiego święta folkloru, na które zjeżdżają się zespoły folklorystyczne z całej Polski.

Czytaj więcej...

Jak kochać Ojczyznę - czyli patriotyczne wychowanie

Jak kochać Ojczyznę - czyli patriotyczne wychowanie70 lat temu na polskiej ziemi rozegrał się największy dramat w jej historii. Napaść hitlerowskich Niemiec na nasz kraj była początkiem strasznego koszmaru dla mieszkańców naszej ojczyzny. Również w Kaźmierzu rozgrywały się straszne sceny. Wybuchy bomb, rozstrzelania, katowanie, deportacje dotknęły także tutejszych mieszkańców.

Czytaj więcej...

Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika SocjalnegoZ okazji „Dnia Pracownika Socjalnego” DZIĘKUJEMY Wam - osobom zatrudnionym w Ośrodku Pomocy Społecznej w Kaźmierzu za to, że jesteście takimi po trosze „dobrymi duszkami” dla swoich petentów. Jednocześnie składamy wyrazy uznania za ogromny nakład pracy i codzienne zaangażowanie w wypełnianiu tej ważnej misji społecznej. Jest to praca niełatwa i nierzadko niewdzięczna. To praca, która nie jest wykonywana w blasku fleszy, lecz jednocześnie nie jest pozbawioną swoistego uroku i piękna.

Czytaj więcej...

Spotkanie integracyjne dla rodziców maluchów !!!

Spotkanie integracyjne dla rodziców maluchów !!! Niedzielne popołudnie 22 listopada maluchy z przedszkola Sióstr Urszulanek w Sokolnikach Wielkich spędziły razem ze swymi rodzicami. Spotkanie zostało zorganizowane w przedszkolu ponieważ to miejsce znają wszyscy doskonale i nawet te najmniejsze osóbki zdążyły się już z nim oswoić przychodząc tu codziennie od września. W ten sposób chcieliśmy poznać się bliżej i pokazać, że dorośli potrafią się bawić wespół ze swymi pociechami.

Czytaj więcej...

„Kaźmierska jesień w oczach dziecka”

Kaźmierska jesieńCóż, mamy już pełnię jesieni. Niektórzy ludzie mówią, że ona też może być fajna i ja niewątpliwie należę do tej grupy jej zwolenników. Wszelako w tym roku nie mogę się do niej jakoś przyzwyczaić. Czuję, że zdecydowanie brak mi słonecznych dni. Dlaczego? Nie potrafię sobie odpowiedzieć na to pytanie. Pomimo jednak tej wewnętrznej rozterki znalazłam czas, a ściślej rzecz ujmując to poświęciłem dosłownie chwileczkę na to, by przez moment pomyśleć o jesiennej zadumie zabarwionej kroplą nostalgii. Stało się to dzięki wystawie, na którą niespodziewanie natrafiłem wchodząc do gmachu Urzędu Gminy.

Czytaj więcej...

Kulturalny Stulatek

Kulturalny StulatekZ przekazów historycznych wiemy, że budynek, w którym mieści się obecnie siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Kaźmierzu zbudowany został w roku 1909. Budowniczymi obiektu byli członkowie powstałego w Kaźmierzu w roku 1907 Katolickiego Towarzystwa Robotników Polskich; Stowarzyszenia o bardzo ścisłym powiązaniu z Kościołem Katolickim, lecz wyłącznie świeckim statusie. W statusach, bowiem do podstawowych zadań zaliczały się samopomoc oraz ochrona interesów dawnych przedsiębiorców. Towarzystwo należało do jednych z wielu organizacji, jakie licznie powstawały w tamtych czasach na naszych ziemiach.

 

 

Czytaj więcej...

Obchody Święta Niepodległości - 11.11.2009

Obchody Święta Niepodległości - 11.11.2009 Uroczystą mszą koncelebrowaną w intencji Ojczyzny i w intencji budowniczych Domu Katolickiego, którego 100-lecie obchodzimy w tym roku, rozpoczęły się dzisiejsze obchody Święta Niepodległości. We mszy świętej udział wzięły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz organizacji społecznych z naszej gminy i parafii. W homilii ks. proboszcz Krzysztof Musiał przypomniał historię Domu Katolickiego przytaczając mało znane szczegóły z tamtego okresu. Na zakończenie mszy św. zwracając się do jej uczestników zwrócił uwagę na konieczność pielęgnowania tradycji patriotycznych, dbałości o umiłowaną Ojczyznę i przekazywania młodym pokoleniom ducha patriotyzmu. Zwieńczeniem uroczystej mszy było odśpiewanie pieśni „Boże, coś Polskę”.

Czytaj więcej...

Dzień Pyry

Dzień PyrySkąd pochodzą ziemniaki? Od kiedy są znane w Polsce? Jaki król przyłożył rękę do tego, że znalazły się na naszych stołach? Na ile sposobów można je przyrządzić? Odpowiedzi na te pytania znają już dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sokolnikach Wielkich. Tradycją już jest w naszej szkole, że na początku jesieni organizujemy Święto Pieczonego Ziemniaka, nazywane u nas bardziej swojsko Dniem Pyry. Również i w tym roku nie odmówiliśmy sobie tej przyjemności.

Czytaj więcej...

Tanecznym krokiem w przedszkolne progi

Pasowanie na przedszkolaka„Pasowanie na przedszkolaka jest kolejnym etapem okresu adaptacji dziecka trzyletniego do nowych warunków”... Te słowa najlepiej oddają sens i znaczenie drobnej zdawałoby się ceremonii, jaką jest przyjęcie najmłodszego pokolenia dzieci w poczet braci przedszkolnej. W placówce prowadzonej przez Urszulanki w Sokolnikach Wielkich taka okoliczność miała miejsce w ostatni październikowy piątek b/r. Aktu pasowania na poważnego było nie było przedszkolaka dokonała dyrektor tej placówki s. Jadwiga Wojciechowska.

Czytaj więcej...

Śladami naszych przodków

Stere - KapliczkaW ostatnich latach na terenie naszej gminy miało miejsce poświęcenie kilku odrestaurowanych bądź też całkowicie nowych krzyży przydrożnych i figur. Po Kaźmierzu, Sokolnikach Wielkich, Kiączynie i Chlewiskach przyszedł czas na przydrożną kapliczkę w miejscowości Stare. Według przekazu, który przetrwał do dziś wśród obecnych i byłych mieszkańców Starego, kapliczka z figurą Najświętszej Maryi Panny postawiona została w XIX wieku. Postać Maryi wystrugał z pnia brzozowego miejscowy pasterz. W 1939 r., na rozkaz niemieckiego okupanta kapliczka została wyburzona. Jednak rzeźba Madonny i krzyż ze szczytu zostały ukryte przez ówczesnego włodarza folwarcznego Franciszka Kaczmarka.

Czytaj więcej...