Joanna Schulz

Strażacy   26 listopada 2019 r. gościliśmy w naszym przedszkolu strażaków z OSP Kaźmierz. Wizyta wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Strażacy w interesujący sposób zaprezentowali naszym przedszkolakom  mundur, specjalne ubranie i sprzęt do akcji ratowniczo-gaśniczych. Dzieci z wielką radością przymierzali ubiór strażaka, aby poczuć się nim choć na chwilę. Dzieci dowiedziały się, że zadaniem strażaków jest gaszenie pożarów, pomoc podczas wypadków samochodowych, a także interwencja związana z usuwaniem gniazd pszczół. Utrwaliliśmy numer alarmowy do straży pożarnej oraz numer alarmowy 112. W trakcie dyskusji panowała atmosfera przepełniona emocjami, dzieci aktywnie uczestniczyły podczas spotkania, chętnie wypowiadały się na zadawane pytania.

Czytaj więcej: Spotkanie ze Strażakami
Jerzy Oses

70.lat Do miłej i sympatycznej atmosfery, jaka panuje w naszej bibliotece, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Osoby, które tam zaglądają, mówią że jest tam pełno pozytywnej energii. Nie brakowało tej energii także w poniedziałek 2 grudnia, kiedy to Biblioteka Publiczna Gminy Kaźmierz świętowała swój 70. jubileusz. Z tej okazji do sali kinowej zaproszono czytelników, przedstawicieli władz samorządowych i placówek oświatowych oraz sympatyków, przyjaciół i sponsorów placówki. Gości przywitała i o działalności biblioteki w swoim krótkim wystąpieniu opowiedziała dyrektor p. Maria Sobkowiak. Referat uzupełniła przedstawiona nieco później krótka prezentacja multimedialna. Wcześniej goście zostali zaproszeni do wysłuchania niezwykłego koncertu w wykonaniu zespołu wokalnego AFFABRE CONCINUI.

Czytaj więcej: Kamienny Jubileusz Biblioteki Publicznej Gminy Kaźmierz

plakat sp

Jerzy Oses

33. Festiwal Piosenki   W sobotę 23 listopada 2019 r. w Auli przy Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej Pniewach odbył się 33. Festiwal Piosenki Harcerskiej i Zuchowej. Organizatorami festiwalu, którego celem było rozpowszechnienie piosenek harcerskich oraz bajkowych, integracja środowisk z hufca, rozwijanie zdolności wokalno-muzycznych oraz artystycznych wśród zuchów, harcerzy i instruktorów, promocja harcerstwa w środowisku lokalnym byli; 13 Gromada Zuchowa „Odważne Włóczykije” z Pniew i Komenda Hufca ZHP Szamotuły im. Armii Poznań. Nasze środowisko reprezentowały; 7 Gromada Zuchowa „Rycerskie Zuchy” i 22 Drużyna Harcerska „Rwąca Rzeka”. Dzięki dobremu przygotowaniu przez swoje opiekunki obie drużyny osiągnęły sukces w swoich kategoriach, zajmując 2 (w kategorii zuchów) i 3 (w kategorii harcerzy) miejsce. Każdy z zespołów był zobowiązany do przygotowania dwóch piosenek; jednej o tematyce harcerskiej/zuchowej i drugiej o tematyce bajkowej.

Czytaj więcej: Rozśpiewane Zuchy i Harcerze
Jerzy Oses

FERMATA na Litwie   11 listopada 2019 r. obchodziliśmy 101. rocznicę Niepodległości Polski. Święto to jest bardzo ważnym wydarzeniem w Polsce, ale nie tylko, bo wraz z nami rocznicę niepodległości obchodzą także Polacy rozsiani po całym świecie. Między innymi na Litwie gdzie na zaproszenie tamtejszej Polonii udał się chór kameralny FERMATA z Gminnego Ośrodka Kultury w Kaźmierzu. W sobotę 9 listopada chór wystąpił przed publicznością miasta Ejszyszki a w niedzielę 10 listopada w ośrodku kultury w Dziewieniszkach. Obie miejscowości poza tym, że należą do Rejonu Solecznickiego na Wileńszczyźnie łączy też to, że przeważającą część ich mieszkańców stanowią Polacy. Polacy z krwi i kości, Polacy którzy, pomimo że ich dziadkowie przed laty stali się ofiarami pewnej niesprawiedliwości dziejowej i pozostając na swojej ziemi, zostali obywatelami innego państwa (Litwy), nigdy nie zapomnieli o polskich wartościach i tradycji. Przekazywany w rodzinach przez pokolenia patriotyzm sprawił, że nawet dzieci w wieku przedszkolnym recytują polskie wiersze i śpiewają polskie piosenki. Za to należy się szacunek zarówno rodzicom, jak i nauczycielom oraz tamtejszej społeczności, której wiele radości sprawił przyjazd chóru FERMATA z odległego Kaźmierza. W repertuarze zespołu znalazły się znane pieśni i piosenki religijne oraz patriotyczne.

Czytaj więcej: Chór FERMATA uświetnił obchody Święta Niepodległości Polski na Wieleńszczyźnie
Iwona Słomianowska-Mańka

Narodowe Święto Niepodległości   11 listopada 1918 roku był szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Upamiętniając tamto wydarzenie dzieci z grupy Starszaków i Zerówki z Przedszkola Niepublicznego im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Sokolnikach Wielkich przygotowały krótkie przedstawienie. Już w czwartek 7 listopada, w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym, dzieci wystąpiły dla zaproszonych gości z Przedszkola „Krasnal Hałabała” w Kaźmierzu oraz  oddziałów przedszkolnych z Bytynia i Gaju Wielkiego.

Czytaj więcej: Obchody Święta Niepodległości w przedszkolu w Sokolnikach Wielkich