Aleksandra Borowiak, Marzena Mikołajczaka, Alicja Szopa
Duma i Szacunek   Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wykonali prace plastyczne, w których starali się wyrazić solidarność i wdzięczność dla Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policjantów -służb mundurowych broniących polskiej granicy od wschodu w dzień i noc. Oni wykonują te zadania, po to, aby obywatele Polski mogli się czuć bezpiecznie. Uczniowie z pozytywnym odzewem zareagowali na wezwanie #dumaiszacunek.
Prace uczniów zawierały podziękowania, słowa wsparcia, zapewnienia dziecięce - Jesteśmy z Wami; Jesteśmy z Was dumni, Dziękujemy!
Czytaj więcej: Akcja # DUMA I SZACUNEK
Jerzy Oses

    Muszę przyznać, że długi czas byłem sceptyczny co do nowej kamienicy budowanej przy kaźmierskim Rynku. Jednak odkąd pamiętam to dopiero po wyburzeniu budynku starej szkoły (przedszkola), mieliśmy ciekawy widok na nasz kościół. Wcześniej widoczność była podobna do obecnej. Starsi mieszkańcy Kaźmierza pamiętają zapewne, że za budynkiem szkoły, stała (zwrócona szczytem do Rynku) wysoka stodoła, która wraz z wysokimi lipami stanowiła skuteczną zasłonę i przez większą część roku z Rynku widoczna była tylko wieża kościoła. Na potwierdzenie tego, że nowy budynek pasuje do reszty, załączam taki oto nocny obrazek. W dzień pewnie będzie lepiej, ale dopiero po usunięciu szpecącego to miejsce ogrodzenia.

Jerzy Oses

logo   Od wielu lat przyglądam się działalności Stowarzyszenia Miłośników Historii HUZAR i jestem pełen podziwu dla ich pasji. Bezinteresownie organizują różnego rodzaju imprezy, które mają na celu ocalić od zapomnienia pewne okresy z historii naszego narodu. W swoją działalność angażują wiele własnych środków finansowych, które mogliby wykorzystać na inne cele. Są żywym dowodem na to, że w życiu nie liczy się tylko pieniądz. Ich działalność zostaje zauważana też poza Kaźmierzem i zdarza się, że zapraszani są do różnych projektów o szerszym wymiarze. Chociażby do projektu „Poznań, Warszawa – wspólna sprawa! Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim”, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o wielkopolskich powstańcach warszawskich.

Czytaj więcej: Dzielą się z innymi swoją pasją.
Jerzy Oses

Narodowe Święto Niepodległości   W czwartek 11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W naszej gminie już w przeddzień święta odbywały się okolicznościowe apele w szkołach w Kaźmierzu i Bytyniu. Delegacje przedstawicieli władz samorządowych i innych organizacji udały się do Miejsc Pamięci Narodowej i pod pomniki w celu złożenia tam wiązanek kwiatów i zapalenia zniczy. W czwartek w kaźmierskim kościele odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, w której obok parafialnego pocztu sztandarowego uczestniczyły też poczty OSP Kaźmierz i Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu. Na mszy obecni byli także Wójt Gminy Kaźmierz Zenon Gałka,  Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straż Pożarnych RP dh Zenon Pawlaczyk oraz grupa harcerzy i zuchów.

Czytaj więcej: 103. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości.