Jerzy Oses

Gościliśmy Zespół Pieśni i Tańca    W związku z tradycyjnymi już obchodami w naszym regionie popularnych na Wileńszczyźnie „Kaziuków”, czyli święta św. Kazimierza Królewicza; Na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oddział w Poznaniu, do Wielkopolski zawitał Polski Zespół Pieśni i Tańca „Ejszyszczanie”. Zespół powstał w 1989 r. Składa się on z chóru i grupy tanecznej. Wielokrotnie występował w Polsce w tym również w Kaźmierzu. Artyści chętnie goszczą na kaźmierskiej ziemi. Ostatnio mieliśmy okazję podziwiać ich podczas Dożynek w roku 2008. Za udział w krzewieniu kultury polskiej zespół otrzymał od Senatu Rzeczypospolitej tytuł "Zasłużony dla kultury polskiej". W repertuarze zespołu są popularne pieśni i tańce Wileńszczyzny, nie brakuje w nim również polskich pieśni patriotycznych i tańców regionalnych.

Zespół jak sama Nazwa wskazuje pochodzi z miasteczka Ejszyszki. Miasto to od lat zaprzyjaźnione jest z gminą Kaźmierz. Dlatego kiedy tylko artyści z Litwy koncertują gdzieś w pobliżu nie może zabraknąć ich również w Kaźmierzu. O to zadbał już prezes kaźmierskiego oddziału TMWiZW p. Zbigniew Maciejczyk oraz członkowie Towarzystwa.

Artyści już w piątek 6 marca dali dwa koncerty w mieście Września natomiast pierwszy kontakt mieszkańców Kaźmierza ze śpiewem Ejszyszczan; miał miejsce w kościele podczas specjalnej mszy św. celebrowanej w intencji zespołu w sobotę 7 marca o godz. 17.00. Następnie na godzinę 18.00 zaplanowano koncert w sali Gminnego Ośrodka Kultury. Podczas wspaniałego koncertu pełnego pięknych piosenek przerywanych wejściami grupy tanecznej była możliwość zakupienia prawdziwej wileńskiej palmy oraz tradycyjnych wileńskich smakołyków.

Poza Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej o/Kaźmierz, współorganizatorami koncertu w Kaźmierzu byli;

  • Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Szamotułach Bogdan Kowalczyk, który zaszczycił nas swoją obecnością wraz z małżonką.

  • Prezes Towarzystwa Inicjatyw Kulturalno Oświatowych Paweł Kaźmierczak, który również przybył do Kaźmierza z małżonką.

  • Współorganizatorem był także obecny na koncercie Marek Libera red. naczelny Tygodnika „Gazeta Szamotulska” i Dyrektor Uniwersytetu III Wieku w Szamotułach.

Wraz z artystami z Litwy przybyła do nas Dyrektor Centrum Kultury Rejonu Solecznickiego w Solecznikach p. Grażyna Zaborowska.

Zespół, gości i publiczność tradycyjnie już powitał prezes TMWiZW Zbigniew Maciejczyk. Po koncercie gości zaproszono na kolację do restauracji „Pod Pawiem”. Tam zespół uraczył nas jeszcze swoją sztandarową piosenką pt. „Ejszyszki, Ejszyszki”, a na życzenie gospodarzy artyści zaśpiewali piosenkę „Polskie Kwiaty”.

W czasie spotkania, które miało bardzo sympatyczny przebieg miłą niespodziankę sprawili prezes TMWiZW Zbigniew Maciejczyk oraz wójt gminy Kaźmierz dr. Wiesław Włodarczak. W przeddzień święta kobiet wspomniani panowie obdarowali każdą z pań obecnych na sali symbolicznym kwiatkiem. Podczas tego miłego spotkania z obu stron (gości i gospodarzy) padały słowa deklaracji o dalszej współpracy pomiędzy mieszkańcami Ejszyszek i Kaźmierza.

Na zakończenie dodam, że kaźmierski Oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej należy do najaktywniejszych oddziałów tej organizacji w Polsce. Od wielu już lat corocznie organizuje pomoc dla rodzin polskich na Litwie. Jest to najczęściej pomoc materialna w postaci różnego rodzaju sprzętu i wyposażenia dla przedszkoli i szkół. Udaje się to organizować dzięki pomocy sponsorów, którzy najczęściej będąc także członkami towarzystwa nie żałują grosza na pomoc potrzebującym rodakom z kresów. Co roku w czasie karnawału organizowana jest zabawa taneczna dochód z której także przeznaczony jest na pomoc dla Polaków na Litwie. Pomoc ta polega również na przyjmowaniu w okresie letnim grup dzieci z Litwy, które mają możliwość poznania polski - kraju swoich przodków.

Nie sposób tutaj wymienić ile dobra dla Polaków z Litwy czyni ta organizacja. Dla nas Polaków, mieszkańców gminy Kaźmierz oraz okolicznych gmin najpiękniejszą oznaką wdzięczności za okazywaną pomoc jest zawsze uśmiech na twarzach gości z Litwy. Ich wdzięczność wyrażana jest także wielką gościnnością, z którą spotykają się członkowie TMWiZW podczas wyjazdów na Litwę. Jak wspomniał podczas ostatniego spotkania wójt Włodarczak „…my Was w Waszej gościnności nigdy nie przegonimy...” dodając jeszcze „..my jesteśmy po prostu w Was zakochani, zakochaliśmy się w Waszej tradycji, kulturze i w Was samych” Trudno nie zgodzić się z wójtem, bo jak tu nie kochać ludzi, dla których polskość, polska tradycja i patriotyzm są w życiu najważniejsze.

W tym roku zespół Ejszyszczanie obchodzi 20 lecie swojego istnienia. W zespole występują artyści w różnym wieku. Można by powiedzieć, że jest to zespół wielopokoleniowy. Kierownikiem artystycznym odpowiedzialnym za grupę wokalną jest pani Lila Sawko, której mąż Wojciech Sawko jest kierownikiem artystycznym grupy tanecznej. Zespołowi życzymy dalszych sukcesów i kolejnych jubileuszy a wszystkim Polakom na Litwie dalszej pielęgnacji polskich tradycji w swoich rodzinach. Miłośnikom Wileńszczyzny natomiast życzymy wytrwałości i radości z organizowania pomocy dla rodaków. Tym razem również nie zabrakło sponsorów, którzy przekazali na pożegnanie z zespołem pewną kwotę, która na pewno przyda się zespołowi.

W niedzielę 8 marca zespół wziął udział w tradycyjnych wileńskich „Kaziukach” organizowanych po raz 16 w Poznaniu. W ramach tych uroczystości Ejszyszczanie wystąpili w Sali Wielkiej Centrum Kultury „Zamek” podczas koncertu galowego pod tytułem "DŹWIĘCZ PIEŚNI ZIEMI NASZEJ".