Remigiusz Kaczmarek

"Cała Polska czyta dzieciom" w Sokolnikach Wielkich   W Szkole Podstawowej w Sokolnikach Wielkich nauczyciele kontynuują w bieżącym roku szkolnym akcję czytania dzieciom książek na głos. Jak twierdzi Pani dyrektor Wiesława Kozłowska: jej celem na terenie tej placówki oświatowej jest przybliżenie czytelnictwa dzieciom poprzez zapraszanie do wspólnego działania ich rodziców lub osób im bliskich.

Poczynając od października ub/r w każdy drugi wtorek miesiąca w szkole organizowane jest spotkanie dzieci z rodzicami. Ci drudzy, to te chętne osoby, które wcześniej wyraziły zgodę na uczestnictwo w tym programie i nie boją się wystąpień publicznych. Podczas spotkania na glos czytają wybrane przez siebie fragmenty książek a potem wspólnie z dziećmi są one omawiane tak, aby nawet te trudniejsze teksty były zrozumiałe przez wszystkich obecnych uczniów. Jest to coś innego niż oglądanie „paskudnych” filmów niby dziecięcych czy bezrozumne stukanie w klawisze klawiatury komputerowej – twierdzi jedna z pań nauczycielek. W dzisiejszym zabieganym i skomputeryzowanym świecie takie działanie ma jak najbardziej uzasadnienie.

Z sygnałów, jakie docierają właśnie z takich małych szkół oraz innych placówek oświatowych jasno wynika, że coraz to większa rzesza ludzi a w tym i uczniów rzadko bądź wcale nie sięga po książkę. Jak twierdzą nauczyciele niezmiernie często zauważalne jest zjawisko analfabetyzmu lub niezrozumienie tekstu pisanego a coraz droższe książki i podręczniki nie stanowią zachęty do nauki i czytelnictwa. W dzisiejszy wtorek przed dziećmi zaprezentowali się Pani Patrycja Niedrich i Remigiusz Kaczmarek (piszący te słowa).

Dzieci z zaciekawieniem i w skupieniu wysłuchały wybrane teksty. Mogły przez to bardzo rzeczowo powiedzieć, co było najważniejsze w czytanych utworach. W poprzednich miesiącach czytaniem zajęły się głównie mamy a były to panie: Agnieszka Hajdacz, Alicja Wichura, Magdalena Szenknecht, Marlena Maśluk, Lidia Bujnowska i Sylwia Małachowska – Zgoła.

W grudniowy wtorek specjalne spotkanie z książką uświetniło przybycie z Biblioteki Publicznej z Kaźmierza pań w osobach - Marii Sobkowiak i Zofii Koniecznej. Następne czytanie książek dzieciom odbędzie się już za miesiąc po feriach, na które to teraz wszyscy niecierpliwie wyglądają. I jest duża szansa na to, że chętnych do wspólnego czytelnictwa rodziców nie zabraknie.

Wspomniany ruch czytelniczy został zapoczątkowany w połowie 2001 roku przez Fundację ABCXXI. Celem, jaki wówczas jak i obecnie przyświeca fundacji jest rozpropagowanie szeroko rozumianego czytelnictwa małych dzieci oraz ich rodzin. Środkiem do takiej działalności było na początku zbieranie pieniędzy i finansowanie z nich spotów reklamowych nadawanych w radiu i telewizji. Akcję tę na przestrzeni lat szeroko poparły liczne grupy artystów, polityków i różnych innych osobistości naszego życia społecznego. Osiem lat, jakie niebawem minie od rozpoczęcia działalności było obfite w różnego rodzaju dokonania. Fundacja pozyskała spore grono firm i instytucji, które wsparły ją materialnie oraz media, które szeroko omawiały powyższe zagadnienie. Czytanie książek nabrało nowego blasku w oczach polaków. Z uzyskiwanych środków np. doposażano biblioteki, organizowano konkursy i programy czytelnicze, wspierano i współorganizowano sondaże i badania. Wszystko czym się zajmowano zostało udostępnione polakom na oficjalnej stronie internetowej fundacji. Jednak chyba jednym z największych osiągnięć fundacji jest przygotowanie tzw. "Złotej Listy" czyli listy najbardziej wartościowych książek polecanych do czytania dzieciom, młodzieży i nie tylko im.

Dziekujemy za udostepnienie zdjęć z archiwum Szkoły Podstawowej w Sokolnikach Wielkich.