Remigiusz Kaczmarek

„Wileńskie wspomnienia”    W grudniowy wieczór, kiedy człowiek siądzie sobie cichutko, gdzieś w zakamarku swego mieszkania najczęściej przypomina sobie dawne młodzieńcze czy wręcz dziecięce momenty z życia. Przy takiej okazji wspomnienia zaczynają żyć swym nowym tempem jakby te chwile właśnie się rozgrywały tu i teraz. W takiej właśnie atmosferze w sali G.O.K. 3 grudnia 2008 r. przy biesiadnym stole, toczył się koncert „KAPELI WILEŃSKIEJ”.

Kaźmierski oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej zaprosił wspomniany zespół, aby przybliżyć swoim członkom i sympatykom klimat dawnego Wilna i jego uliczek a także innych kresowych miast. Prezes stowarzyszenia p. Zbigniew Maciejczyk przywitał serdecznie gości oraz członków zespołu wyrażając przy tym radość, że udało się przy współudziale Urzędu Gminy i grona sponsorów do takiego spotkania doprowadzić. Radość była tym większa, że zespół obchodzi właśnie jubileusz 20-lecia swego istnienia i podczas swej rocznicowej trasy koncertowej zdołał „wykroić” odrobinę czasu na pobyt w Kaźmierzu. Kapela Wileńska z Jurkiem Garniewiczem na czele sprawowała się bardzo dzielnie. Udało im się doprowadzić do takiego momentu, że wszyscy obecni na sali zaczęli razem głośno śpiewać powszechnie znane i lubiane pieśni i piosenki. Humor kresowy zakropiony odrobiną nostalgii i krztą „kropli nasercowych” bawił i skrzył się jak świąteczne ozdoby choinkowe. Żal po prostu żal, że wieczór tak szybko się skończył a przed członkami zespołu wyłaniał się następnego dnia kolejny recital tym razem w Poznaniu. Niejednemu widzowi podczas koncertu zakręciła się przy tej okazji łza tak jak wokaliście, kiedy śpiewał o ukochanym mieście. Gorące oklaski towarzyszyły całemu występowi a na koniec spotkania nie obyło się oczywiście bez bisów i serdecznych podziękowań za chwile wzruszeń, jakie zespół dostarczył widowni. Wyrazem tego niesamowitego klimatu, jaki zapanował, w GOK-u było wręczenie kwiatów dla kapeli, które w imieniu wszystkich zgromadzonych osób wręczyła Pani Helenka Oses. Ciekawe czy przyjmie się i zostanie wdrożony w życie postulat Jurka Garniewicza, aby to właśnie tu w Kaźmierzu w „Kaziukowe” marcowe święto organizować światowe dni Wilniuków. Oczywiście było to żartobliwe podejście do tematu, bo gdzież jak nie właśnie w przepięknym Wilnie taki zlot i święto miałyby głównie rację bytu.

Pisali o nich: „KAPELA WILEŃSKA” powstała w 1988 roku z inicjatywy grupki młodych wówczas zapaleńców, których połączyła wspólna miłość do polskiej pieśni. Pierwowzorem takiego zespołu były oczywiście słynne kapele warszawskie czy lwowskie. Wilno nie miało przedtem takiej kapeli a folklor miejski funkcjonował jedynie fragmentarycznie. Młodzi muzycy od samego początku zaczęli zbierać teksty a także pisali nowe, w których sławili ukochane miasto. Do repertuaru dołączyli także znane i lubiane polskie przeboje dwudziestolecia międzywojennego. Zgrabnie zaaranżowane przez członków kapeli piosenki od samego początku zdobyły serca Wilnian i nie tylko. Koncertowali wszędzie gdzie ich zapraszano by w ten sposób krzewić kulturę Wileńską. I tak od dwudziestu lat do dzisiejszego dnia tworzą przepiękne w swej stylistyce retro widowiska muzyczne pełne dowcipu, nostalgii i zadumy. Obok starych utworów również dołączają w dalszym ciągu nowe z tekstami współczesnych znanych poetów wileńskich: Alicji Rybałko i Aleksandra Śnieżko jak również polskie pieśni patriotyczne. W ten niecodzienny sposób ratują stary wdzięk i klimat miasta zarówno ten jakżesz polski jak również i ten  wielokulturowy, który istniał w Wilnie przez wieki.

Skład zespołu (obecny):

  • Romuald Piotrowski – kier. artystyczny, akordeon
  • Zbigniew Lewicki – skrzypce, fortepian, śpiew i aranżacje
  • Jerzy Garniewicz – śpiew i konferansjerka
  • Gerard Łatkowski – kontrabas, śpiew
  • Zbigniew Sinkiewicz – banjola, gitara, harmonijka ustna i śpiew
  • Waldemar Łatkowski – perkusja i instrumenty perkusyjne

Dyskografia: w swej kolekcji posiadają wydanych kilka kaset magnetofonowych oraz dwie płyty CD

pierwsza z 2004 roku – KAPELA WILEŃSKA „TO WILNO”

druga z 2008 roku – KAPELA WILEŃSKA „Na Zielonym Moście”

Koncerty: od początku swego istnienia kapela występowała na różnych festiwalach głównie kresowych i przeglądach kapel podwórkowych oraz imprezach Kaziukowych. Dali koncerty w bardzo wielu miastach Polski oraz w Austrii, Włoszech, Francji i Anglii. W roku 1995 odbył się w Mrągowie pierwszy Festiwal Kultury Kresowej. „Kapela Wileńska” została nań zaproszona i zdobyła główne trofeum zostając laureatem Nagrody Publiczności.