Jerzy Oses

Dzieci z rodzin polskich na Litwie po raz kolejny w Kaźmierzu    Wzorem minionych lat i w tym roku kontynuowana jest wakacyjna wymiana dzieci polskich z dziećmi z rodzin polskich na Litwie. Organizatorami tej akcji ze strony gminy Kaźmierz są Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oddział w Kaźmierzu, Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu, Biblioteka Publiczna w Kaźmierzu oraz Urząd Gminy Kaźmierz i Gminny Ośrodek Kultury. Tym razem nieco wcześniej i w nieco odmiennej formie. Do tej pory dzieci z Litwy przyjeżdżały do nas w lipcu i zamieszkiwały u rodzin, które wcześniej zadeklarowały przyjęcie tychże dzieci pod swój dach. W tym roku wszystkie dzieci przybyły już w sobotę 7 czerwca i zamieszkały w budynku Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu.

Ich pobyt ma charakter zajęć w tak zwanej „Zielonej Szkole”. Podobnie jest z dziećmi z Kaźmierza, które wyjechały na Litwę w piątek 6 czerwca. Zmiany nastąpiły również w tym, że do Kaźmierza nie przyjechały jak zwykle dzieci z zaprzyjaźnionych Ejszyszek a uczniowie Szkoły Średniej im. Ludwika Narbutta w Koleśnicach i Szkoły Podstawowej w Wersoce. Oczywiście jest to również rejon solecznicki, z którym to Gmina Kaźmierz utrzymuje dobre relacje. W programie pobytu dzieci z Litwy znalazło się miedzy innymi zwiedzanie Zamku Ogórków w Szamotułach. Spacer wokół Zalewu Radzyny i ognisko w gościnnych Radzynach.

W programie jest jeszcze zwiedzanie okolic Kaźmierza i Szamotuł, wyjazd na pływalnię do Szamotuł no i oczywiście udział w lekcjach języka polskiego, informatyki, historii i języka angielskiego prowadzonych przez nauczycieli kaźmierskiej podstawówki. Atrakcją będzie też uczestnictwo w pikniku organizowanym przez gospodarstwo agro-turystyczne "Wadera" w Brzeźnie. Ciekawe pozycje przygotował dla gości kaźmierski ośrodek kultury i koło PZW. Dla przypomnienia i utrwalenia historii państwa polskiego młodzi Polacy z Litwy udadzą się na Szlak Piastowski. Kolejny punkt dość bogatego programu to wycieczka do Poznania, gdzie odwiedzą Stary Rynek, Katedrę i poznają atrakcje ośrodka na poznańskiej Malcie. Poza tym przygotowano również turniej sportowo-rekreacyjny w hali sportowej. Dzieci opuszczą Kaźmierz w sobotę 14 czerwca, a powracającym z Litwy autokarem powrócą do domów kaźmierskie pociechy.

foto Jacek Jarząb