Jerzy Oses

"Kresowiacy" po raz kolejny odwiedzili Kaźmierz    Po raz kolejny mieliśmy okazję posłuchać w Kaźmierzu pięknych polskich piosenek i pieśni w wykonaniu Polskiego Zespołu "KRESOWIACY" z Lidy na Białorusi. Zespół „KRESOWIACY” działa przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej, które zajmuje się między innymi organizacją imprez kulturalnych dla Polaków, zamieszkujących na terenie Białorusi.

Siedzibą Towarzystwa i jednocześnie zespołu jest białoruskie miasto Lida. Repertuar zespołu jest niezwykle bogaty od pieśni i piosenek religijnych poprzez pieśni patriotyczne, aż do piosenek współczesnych. Wracając do koncertu; zespół przybył do nas na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oddział w Kaźmierzu. Współorganizatorami koncertu byli Urząd Gminy Kaźmierz i Gminny Ośrodek Kultury w Kaźmierzu. Zespół „KRESOWIACY”, przybył do Kaźmierza w nieco zmienionym składzie. Jak to w życiu bywa czas nieubłaganie płynie i starszych członków zespołu zastępują młodzi śpiewacy zakochani w polskiej piosence. Pierwszy kontakt z zespołem miał miejsce w kościele parafialnym, gdzie artyści swoim śpiewem uświetnili wieczorną mszę świętą. Po mszy artyści wystąpili w sali GOK przed dość sporą publicznością, wśród której nie mogło zabraknąć przedstawicieli lokalnych władz i organizacji z terenu naszego powiatu. Na występ przybyli Starosta Szamotulski Paweł Kowzan, Wójt Gminy Kaźmierz dr Wiesław Włodarczak, proboszcz ks. Zdzisław Potrawiak, Prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu Ryszard Liminowicz. Wśród widzów zasiedli także ci, którym los Polaków na Wileńszczyźnie nie jest obojętny. Mowa tutaj o osobach, które często bezinteresownie, niekiedy anonimowo wspomagają działania TMWiZW, udzielając pomocy finansowej, czyli sponsorach.

Podobnie jak rok temu i tym razem zespół „KRESOWIACY” zrobił na słuchaczach niesamowite wrażenie. Pięknie wykonane pieśni patriotyczne pieściły uszy słuchaczy. Czegoś takiego można słuchać bez końca. To samo można powiedzieć o repertuarze bardziej współczesnym. Piosenki w wykonaniu solistek Grażyny Komincz i Ireny Kiedyk również spotkały się z ciepłym przyjęciem. "Kresowiakom" towarzyszył zespół cymbalistek z Lidy. Panie na cymbałach przy akompaniamencie pianistki dały także rewelacyjny koncert. W przerwach pomiędzy utworami Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej pan Aleksander Kołyszko starał się przybliżyć nieco historię zespołu. Podsumowując; dla tych, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w koncercie nie był to z pewnością czas stracony. Podczas słuchania pieśni patriotycznych, których obecnie w Polsce słyszy się coraz mniej, niejednemu słuchaczowi napływał łzy do oczu. Nie mam pojęcia dlaczego, ale jestem przekonany o tym, że pieśni te w wykonaniu artystów, którzy przybywają do nas spoza granic obecnej Polski są jakby bardziej wymowne i bardziej do nas docierają. Na zakończenie tradycyjnie artyści zostali obdarowani kwiatami przez wójta dr Wiesława Włodarczaka i prezesa TMWiZW o/Kaźmierz Zbigniewa Maciejczyka. Starosta Paweł Kowzan, który nie krył, że jest wprost zauroczony śpiewem zespołu wręczył artystom książki o tematyce historycznej oraz materiały multimedialne prezentujące Ziemię Szamotulską i Gminę Kaźmierz.

Część fotografii udostępnił p. Roman Kozak dziękujemy.