Jerzy Oses

Dni Kaźmierza 2007   Tegoroczne obchody „Dni Kaźmierza”, które miały miejsce w sobotę 25.08.2007 r. przeszły już do historii. Chciałbym krótko podsumować to wydarzenie. Jako obiektywny obserwator stwierdzić muszę, że duże brawa należą się organizatorom, którzy z roku na rok przygotowują wspomnianą imprezę coraz bardziej profesjonalnie.

Jako pierwszy na scenie pojawił się zespół „Peters Band”. Kolejni artyści tj. grupa taneczna „Dziewczyny Żanety”, Zespół „Country House Family” w składzie, którego dostrzec można było dwóch muzyków, z Kaźmierza wprowadził publiczność w typowo westernowy nastrój. Muzyka rodem z dzikiego zachodu przypadła do gustu tym, którzy przybyli na występ. Klimat ten podtrzymywany był również przez grupę taneczną „Dallas Country”. Jednym słowem artyści stworzyli atmosferę podobną do tej, którą znamy z Pikniku Country w Mrągowie

Cały czas obok części estradowej rozgrywane były, różnego rodzaju konkurencje sportowe. Dzięki licznym sponsorom uczestnicy tych konkurencji wracali do domów z ciekawymi nagrodami min. kuchenka mikrofalową Kolejną atrakcją był występ grupy „Stauros”. Zespół, choć istnieje już 10 lat nie jest być może znany szerszej publiczności, ale muzyka, którą wykonuje warta jest uwagi. Poza tym artyści starali się nawiązać kontakt z publicznością podrywając ich do wspólnej zabawy. Jednym słowem zwykli ludzie, fajni muzycy, którzy jak to się dzisiaj mówi „nie wlewają sobie” i nie noszą głów wysoko w chmurach.

Młodsza cześć publiczności głównie nastolatki czekały z niecierpliwością na występ swojego idola Bartka Wrony, którego koncert zaplanowano na godz.21.00. Nie wiem czy artysta spełnił ich oczekiwania, ale po kolejce po autografy wnioskuję, że tak.

Na zakończenie imprezy młodzież mogła pobawić się przy nowoczesnej muzyce serwowanej przez DJ -a ARKO.

Dnia następnego tj. 26.08.2007 r., Kaźmierz miał zaszczyt pełnić funkcję gospodarza Dożynek Powiatowych. W tym dniu gościliśmy, dostojnych gości z całego powiatu szamotulskiego. Gospodarzem dożynek był Starosta Szamotulski Paweł Kowzan, a Starostami Beata Nowicka z Witoldzina oraz Michał Człapa z Kaźmierza. Do Kaźmierza przybyły z wieńcami delegacje z gmin powiatu szamotulskiego

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się w naszym kościele od mszy św. dziękczynnej za tegoroczne zbiory. Po mszy, w kolorowym korowodzie, delegacje udały się na boisko sportowe, gdzie nastąpiła prezentacja wieńców i cały ceremoniał dożynkowy.

W części artystycznej uroczystości, wystąpiły zespoły „Polanie” z Trzcianki, „Małe Szamotuły” z Szamotuł oraz zespół „Kaźmierzanka” z Kaźmierza. Wszystkie te zespoły wprowadziły słuchaczy w typowo folklorystyczny nastrój. W dalszej części festynu wystąpił zespół „Casablanca”, w którego wykonaniu usłyszeliśmy znane i ciągle chętnie słuchane utwory. Wieczorem swoją kolekcję mody na sezon jesienny przedstawiła firma SHARK z Poznania. Natomiast gwiazdą tego wieczoru był zespół „Kindla” ze Świętochłowic na Śląsku. Bracia Robert i Marcin Kindla zostali ciepło przyjęci przez kaźmierskich słuchaczy. Można było odnieść wrażenie, że naszej młodzieży „leży” rodzaj muzyki, którą wykonuje zespół.

Po koncercie przyszedł czas na historyczne wydarzenie, jakim był przepiękny pokaz fajerwerków. Co ciekawe z opinii uczestników wnioskować można, że wszystkim się podobało. Podsumowując, dwudniowa impreza w Kaźmierzu dzięki organizatorom i sprzyjającej pogodzie udała się. Należy mieć tylko nadzieję, że w roku przyszłym i latach następnych z tego, co zaproponują organizatorzy skorzysta większa ilość mieszkańców naszej gminy.