Jerzy Oses

Gminne zawody OSP - Bytyń 2007   W minioną niedzielę 17 czerwca na boisku sportowym w Bytyniu o tytuł najlepszej drużyny pożarniczej w gminie Kaźmierz, rywalizowali strażacy ochotnicy z 8 zastępów OSP. Gminne Zawody Sportowo-pożarnicze zgromadziły dzięki wspaniałej pogodzie dość liczną publiczność. Stawką zawodów były kwalifikacje do zawodów powiatowych, gdzie zwycięskie zastępy zmierzą się z najlepszymi strażakami z innych gmin naszego powiatu.

 

Zawody organizowane były po raz pierwszy według nowego Regulaminu z 2006 roku. Pomimo tego zaplanowane konkurencje przebiegały dość sprawnie. Konkurencja pierwsza to sztafeta pożarnicza z przeszkodami, w której wzięli udział druhowie różnych kategorii wiekowych. Rywalizowali bojowo nastawieni mali chłopcy i dziewczęta. Dowód na to, że nie są gorsze od „facetów” dały kobiety, które często uzyskiwały lepsze czasy od mężczyzn. W ćwiczeniach bojowych, które były następną konkurencją panie również nie ustępowały panom. Wniosek z tego taki, że w razie potrzeby, kiedy do akcji gaśniczo ratunkowej pierwsze stawią się zastępy żeńskie nie należy panikować. Druhny z OSP na pewno poradzą sobie z każdym zagrożeniem. Wracając jednak do samych zawodów to do rywalizacji stanęło 21 sekcji w następujących grupach:

  • chłopcy do 15 lat - 6 sekcji
  • dziewczęta do 15 lat - 2 sekcje
  • chłopcy od 16 do 18 lat - 3 sekcje
  • kobiety pow. 18 lat - 2 sekcje
  • mężczyźni pow. 18 lat - 8 sekcji

Zawody rozstrzygnięto na podstawie łącznego czasu uzyskanego w sztafecie i w części bojowej. Startujące w zawodach drużyny zajęły lokaty:

Chłopcy do lat 15

Miejsce 1

OSP Bytyń

Miejsce 2

OSP Kopanina

Miejsce 3

OSP Kaźmierz

Miejsce 4

OSP Gaj Wielki

Miejsce 5

OSP Sokolniki Małe

Miejsce 6

OSP Chlewiska

Dziewczęta do 15 lat

Miejsce 1

OSP Sokolniki Małe

Miejsce 2

OSP Kaźmierz

Chłopcy 16 do 18 lat

Miejsce 1

OSP Sokolniki Małe

Miejsce 2

OSP Bytyń

Miejsce 3

OSP Radzyny

Kobiety powyżej 18 lat

Miejsce 1

OSP Sokolniki Małe

Miejsce 2

OSP Kopanina

Mężczyźni powyżej 18 lat

Miejsce 1

OSP Kopanina

Miejsce 2

OSP Sokolniki Małe

Miejsce 3

OSP Chlewiska

Miejsce 4

OSP Gorszewice

Miejsce 5

OSP Radzyny

Miejsce 6

OSP Kaźmierz

Miejsce 7

OSP Bytyń

Miejsce 8

OSP Gaj Wielki

Prezes Gminny OSP druh dr Wiesław Włodarczak który pełni również funkcję Prezesa Oddziału Powiatowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Szamotułach osobiście złożył gratulacje i wręczył dyplomy przedstawicielom poszczególnych drużyn. Do udziału w zawodach powiatowych które odbędą się 24 czerwca w Dusznikach Wlkp. zakwalifikowały się następujące zastępy:

Drużyna kobiet z OSP Sokolniki Małe

Drużyna mężczyzn z OSP Kopanina

oraz drużyna męska z OSP Sokolniki Małe, która jako zwycięzca ubiegłorocznych zawodów powiatowych, kwalifikuje się w tym roku bez względu na miejsce zajęte w eliminacjach gminnych. Dodam, że do tej pory drużyna z Sokolnik Małych aż cztery razy pod rząd wygrywała zawody powiatowe. Mamy więc na terenie naszej gminy najlepszych strażaków ochotników powiecie. Mieszkańców gminy Kaźmierz zachęcamy do wyjazdu na zawody do Dusznik w celu dopingowania naszych strażaków.

Podziękowania dla p. Mirona Strzelczaka z Bytynia za pomoc i udostępnienie fotografii