Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Wróć na górę
Dzisiaj jest: 23 Lipiec 2018    |    Imieniny obchodzą: Bogna, Brygida, Apolinary

Lokalne Kalendarium

Brak ważnych wydarzeń

POGODA

Jakość Powietrza - Kaźmierz

Odwiedza nas 62 gości oraz 0 użytkowników.

5969329
Dzisiaj
Wczoraj
4854
11706
Masz firmę w Kaźmierzu ? Tutaj możesz się zareklamować
Smoczek Stanisław. Zakład Kamieniarski. Nagrobki, Schody, Parapety.
Zamów bezpłatną reklamę poprzez formularz kontaktowy

Panel Logowania

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”Najstarsze polskie towarzystwo sportowe, jak sama nazwa wskazuje była to organizacja gimnastyczna. Towarzystwo a konkretnie jego pierwsze gniazdo zostało założone 7 lutego 1867 we Lwowie. Działało również po odzyskaniu niepodległości i w okresie międzywojennym. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” we Lwowie przez pierwsze 17 lat było jedynym na ziemiach polskich. W późniejszym okresie poza Lwowem, zawiązały się 2 gniazda, jedno w Tarnowie i drugie w Stanisławowie a było to w roku 1884. Kolejne gniazda powstawały w Galicji.

Głównym organizatorem Sokolich Drużyn Polowych w Galicji był generał Józef Haller (1873–1960), jeden z najbardziej znanych polskich generałów okresu dwudziestolecia międzywojennego. Tutaj dodam, że generał Haller osobiście odwiedził Kaźmierz jednak, co do celu wizyty są pewne sprzeczności. Być może to właśnie powstanie w naszej miejscowości drużyny „Sokoła” było do tego okazją? Z roku na rok powstawało coraz więcej "Sokolich" gniazd. Celem towarzystwa było podtrzymywanie i rozwijanie świadomości narodowej oraz podnoszenie sprawności fizycznej polskiej młodzieży. Kaźmierskie gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” założone zostało 10 maja 1925 r. Pierwszym prezesem był p. Franciszek Chyba nauczyciel i kierownik  tutejszej szkoły. Członkami Towarzystwa było kilkudziesięciu, dorosłych sprawnych fizycznie i wychowanych w duchu patriotyzmu mężczyzn wywodzących się głównie z organizacji o nazwie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Młodzieńcy chętnie prezentowali swoje umiejętności na różnego rodzaju imprezach organizowanych przy okazji obchodów chociażby świąt państwowych. Pokazy te przyciągały tłumy ludzi z okolicznych miejscowości. Gimnastycy wykazywali się niezwykłą zręcznością, co udowadniali pokonując różnego rodzaju przeszkody. Potrafili bardzo szybko i zwinnie wdrapywać się na drzewa i przy pomocy lin pokonywać następne drzewa nie schodząc na ziemie. Wyróżniali się wręcz cyrkową sprawnością. Umiejętności te nabywali również po to, aby mogli wykorzystać je w walce już jako żołnierze. Organizowano także zawody lekkoatletyczne i mecze siatkówki. Jednak najczęściej były to biegi na różnych dystansach i wszelkiego rodzaju tory przeszkód w dość trudnym terenie. W latach 1939-1988 sokolstwo polskie w kraju zamarło. Po wojnie zdelegalizowane przez władze PRL. Cały czas działały natomiast gniazda sokole na emigracji. Ponownie rodzimy "Sokół" odrodził się 10 stycznia 1989, zrzeszając obecnie ok. 10.000 członków zorganizowanych w 86 gniazdach. Organizacja ta jest członkiem Polskiej Rady Młodzieży. To właśnie dzięki Towarzystwu "Sokół" narodziło się wiele polskich klubów piłkarskich.  Moda na aktywność fizyczną i poznawanie nowych dyscyplin sportowych m.in. coraz popularniejszy na świecie football sprawiała, że i w Polsce zaczęły powstawać drużyny piłkarskie. Co prawda sam „Sokół” pozostał organizacją preferującą głównie gimnastykę i szermierkę. Jednak spragnieni gry w piłkę nastoletni sympatycy futbolu opuszczali go, zakładając własne drużyny piłkarskie. Podczas "II Zlotu Sokoła" we Lwowie 14 lipca 1894 rozegrano pierwszy w dziejach ziem polskich prawdziwy mecz piłkarski. Mecz pomiędzy reprezentacjami „Sokoła” ze Lwowa i „Sokoła” z Krakowa. Tam też w 6 minucie spotkania padł pierwszy gol strzelony przez Włodzimierza Chomickiego.

Kaźmierska drużyna

fotografia przedstawia Kaźmierską drużynę "Sokoła"
młodzieńcy chętnie fotografowali się w towarzystwie panienek
z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej "Młode Polki"

na fotografii z roku 1931 Edward Oses w mundurze galowym

na fotografii z roku 1931 Edward Oses
w mundurze galowym "Sokoła".
Budynek widoczny w tle to dzisiejszy "Dobry Adres"

wizytacja gen. Józefa Hallera na kaźmierskim rynku

fotografia przedstawia moment wizytacji gen. Józefa Hallera
na kaźmierskim rynku (miejsce gdzie w tej chwili mieści się przystanek autobusowy).
Pomimo tego, że na fotografii był napis rok 1925 to jednak, co do tego nie mamy pewności.

fotografia przedstawia członków

fotografia przedstawia członków "Sokoła" i "Młodych Polek"
podczas "spotkania po latach" około roku 1935