Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Wróć na górę
Dzisiaj jest: 23 Lipiec 2018    |    Imieniny obchodzą: Bogna, Brygida, Apolinary

Lokalne Kalendarium

Brak ważnych wydarzeń

POGODA

Jakość Powietrza - Kaźmierz

Odwiedza nas 59 gości oraz 0 użytkowników.

5969316
Dzisiaj
Wczoraj
4841
11706
Masz firmę w Kaźmierzu ? Tutaj możesz się zareklamować
Smoczek Stanisław. Zakład Kamieniarski. Nagrobki, Schody, Parapety.
Zamów bezpłatną reklamę poprzez formularz kontaktowy

Panel Logowania

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie MłodzieżyK.S.M. powstało w Polsce na początku XX wieku. Niemal równocześnie powstały: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej. Organizacja istniała wówczas prawie we wszystkich miastach i wsiach Polskich. Celem stowarzyszenia było nauczanie młodych ludzi patriotyzmu oraz aktywności we własnym środowisku i zdobywanie zawodu. To z szeregów K.S.M.M. wywodzili się członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Członkowie K.S.M. podczas II wojny walczyli w szeregach partyzantów Armii Krajowej, za co po wojnie byli szykanowani przez władze komunistyczne. Powojenne władze nie pozwoliły na legalną działalność tej organizacji. Jednak organizacja nie przestała istnieć a jej członkowie nadal organizowali swoje spotkania. W tym jakże trudnym czasie kadrę instruktorską prowadził między innymi ks. Karol Wojtyła późniejszy papież Jan Paweł II. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej w Kaźmierzu zawiązało się w roku 1917, a w latach 30 tych ubiegłego stulecia liczyło ponad 100 członków.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej znane również pod nazwą "Młode Polki" zawiązało się w Kaźmierzu w roku 1927. W latach 30 tych liczyło również około 100 członkiń, które skupione były w kilku zastępach na terenie parafii.

2 września 1927 r.

2 września 1927 r. "Młode Polki" w towarzystwie ks. prob. Z. Kemnitza
tuż obok księdza po jego lewej stronie siedzi p. A. Łubieńska właścicielka Kiączyna.
Pani Łubieńska niemal całe swoje życie poświeciła działalności społecznej.

W kaźmierskiej parafii poza proboszczami ks. Z. Kemnitzem i później ks. W. Faustmannem z młodzieżą w K.S.M. pracowali ks. wikary Bronisław Pasikowski, ks. wikary Hieronim Lewandowski, ks. wikary Antoni Kaczmarek oraz ks. Władysław Swoboda.

Działalności K.S.M.M. i K.S.M.Ż. towarzyszyło hasło „Budujmy Polskę Chrystusową" Na pierwszy plan, jako że była to organizacja kościelna wysuwała się:

- Działalność religijna. Członkowie organizacji zobowiązani byli do uczestnictwa w sakramentach świętych, adoracjach, procesjach i oraz częstym uczestnictwem we Mszy św. łącznie z przyjmowaniem Komunii św.

zdjęcie przedstawia procesję z lat 30-tych

zdjęcie przedstawia procesję z lat 30-tych.
Tuż za księdzem podąża liczna grupa młodzieży z K.S.M.

- Działalność kulturalna i oświatowa. Wszystkich, którzy kierowali oddziałami stowarzyszenia dokształcano na specjalnych kursach, które pomagały im zdobyć informacje jak postępować z młodzieżą. Organizowano imprezy sportowe, które ciszyły się wielkim powodzeniem (m.in. „Sokół”). Były też wycieczki, obozy, różnego rodzaju przedstawienia. To dzięki tej organizacji wystawiano w Kaźmierzu sztuki teatralne a nawet operowe m.in. opera komiczna Wojciecha Bogusławskiego z muzyką J. Stefaniego pt. „Krakowiacy i górale” gdzie główną role męską grał artysta Opery Poznańskiej. Reżyserem spektaklu był nauczyciel kaźmierskiej szkoły dyrygent chóru p. Stanisław Tobis.

na fotografii scena z opery

Na fotografii scena z opery "Krakowiacy i górale" u dołu p. Stanisław Tobis

na fotografii młodzież podczas wystawiania kolejnej sztuki teatralnej. Na uwagę zasługuje świetna charakteryzacja.

Na fotografii młodzież podczas wystawiania kolejnej sztuki teatralnej.
Na uwagę zasługuje świetna charakteryzacja.

Na kursach zawodowych uczono mężczyzn przysposobienia rolniczego szkolono ich również w innych przydatnych zawodach. Kobiety natomiast uczyły się prowadzenia gospodarstwa domowego. Były kursy szycia i gotowania a w latach 30 tych zdarzały się też projekcje filmów.

na fotografii uczestniczki kursu gotowania który zorganizowany został w Kiączynie

na fotografii uczestniczki kursu gotowania który zorganizowany został w Kiączynie,
pani siedząca po lewej stronie w ciemnym płaszczu to Antonina Łubieńska właścicielka Kiączyna
na fotografii uczestniczki kursu szycia zorganizowanego w Kiączynie
na fotografii uczestniczki kursu szycia zorganizowanego w Kiączynie.
Siedzi druga od prawej strony p. Antonina Łubieńska
rok 1937 uczestniczki kursów zawodowych w Domu Katolickim
na fotografii z roku 1937 uczestniczki kursów zawodowych
w Domu Katolickim w towarzystwie księży naszej parafii.
K.S.M. w latach 30-tych pod opieką p. Mieczysławy Dąbrowskiej

K.S.M. w latach 30-tych pod opieką p. Mieczysławy Dąbrowskiej
żony ówczesnego wójta gminy Kaźmierz.
W środku ks. Preiss Jarogniew (zginął w Dachau)

- Działalność charytatywna. Polegała na pomocy bezrobotnym i bezdomnym. Organizowano sierocińce i domy dziecka. Pomagano w szukaniu pracy.

- Działalność społeczna i patriotyczna. Organizacja uroczystych obchodów rocznic ważnych wydarzeń,

„pielęgnacja” świąt narodowych. Zaczęto organizować w parafiach świetlice, biblioteki i czytelnie.

Wypada tutaj wspomnieć o rodzinie Łubieńskich (właścicielach Kiączyna) Rodzina ta ma nie wątpliwie wielkie zasługi w utrzymaniu polskości pod zaborem pruskim. Łubieńscy którzy prowadzili tajne nauczanie w dużym stopniu przyczynili się do tego, że zachowano język i kulturę polską na naszych terenach. Organizowali oni różne przedstawienia które pozwalały na poznawanie historii polski. Państwo Łubieńscy przeznaczyli nawet jedną z izb swojego domu na salę w której zorganizowano świetlicę. W świetlicy tej młodzież organizowała zebrania a od czasu do czasu tak zwane potańcówki.

Podsumowując K.S.M. przez lata swojej działalności wniosło bardzo wiele do kultury naszej gminy. Dzięki aktywności młodzieży mieszkańcy nie pozostawali w tyle za mieszkańcami miast. Nie było tutaj jeszcze kina i teatru a jednak ludzie nie zostali pozbawieni możliwości zapoznania się ze sztuką. Dzięki takiej postawie młodych ludzi Kaźmierz rozwijał się kulturalnie. Dzisiejsza młodzież powinna brać z tego przykład

Jerzy Oses