Remigiusz Kaczmarek

Czas powrócić do szkoły !    Dwa miesiące wakacji bardzo szybko minęło i już mamy nowy rok szkolny! Kolejny już raz wraz z nastaniem września dzieci powróciły do szkół. Wszelako pamiętać wciąż musimy, że są takie rejony w naszej ojczyźnie, że mimo olbrzymiego zaangażowania ludności szkoły działają, ale w znacznie ograniczonej przestrzeni. Wszystkiemu rzecz jasna winna jest aura, która nie szczędzi nam niestety przykrych niespodzianek. Tak czy inaczej czas beztroskiej zabawy minął. Teraz przyszła pora by przez kolejne miesiące odrobinę popracować. Oto jak w Szkole Podstawowej w Sokolnikach Wielkich przebiegło wydarzenie powrotu do szkoły.

Nowy rok szkolny tradycyjnie rozpoczęto w Sokolnikach Wielkich o godzinie 8.00 w tutejszej kaplicy. Mszę świętą poprowadził ks. Zdzisław Korcz a uczestniczyła w niej zarówno społeczność szkolna jak również przedszkolna. Wspólna modlitwa została wypowiedziana w intencji wszystkich osób zatrudnionych w tutejszych placówkach oświatowych oraz dzieci i ich rodziców. Po zakończeniu ceremonii ojciec Zdzisław poświęcił tornistry i inne przybory szkolne, jakie przynieśli ze sobą uczniowie. Potem wszyscy przemaszerowali do siedziby szkoły. Tu otwarcia nowego roku wytężonej nauki poczyniła Pani Dyrektor Wiesława Kozłowska. Z kolei ks. Zdzisław, któremu asystowali ministranci dokonał aktu poświęcenia wszystkich odnowionych i odświeżonych sal.

W czasie swej mowy powitalnej Pani Dyrektor gorąco wszystkich przybyłych na tę uroczystość gości powitała takimi oto słowami: „Moi kochani dwa miesiące szybko minęły i widać, że prawie wszyscy wyrośliście. Widzę, że chociaż pogoda była różna to jesteście opaleni i przede wszystkim wypoczęci! Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy, ale nowy rok szkolny równie szybko minie jak poprzedni i znów będą kolejne wakacje. Wracając do dzisiejszego dnia może jednak będzie teraz odrobinę inaczej niż przed wakacjami. Na pewno już zauważyłyście dzieci, że już troszeczkę się tu zmieniło a co najważniejsze jest bardziej kolorowo. To przede wszystkim dzięki pomocy i wielkiemu zaangażowaniu państwa Kamzów - za co bardzo serdecznie im DZIĘKUJĘ! – a w szczególności dziękuję panu Tomaszowi. To on poświęcił szkole mnóstwo swego czasu by pomóc odmalować sale, toalety i elewację zewnętrzną. Co prawda nie do końca fasada jest ukończona, jednak chciałabym by jeszcze w tym roku udało się dokończyć przynajmniej jeszcze jedną ścianę. Za rok jak obiecał Pan wójt, kiedy Urząd Gminy znajdzie środki finansowe i wprawione zostaną kolejne okna tak jak w tym roku miało to miejsce to wówczas dokończymy i pomalujemy pozostałą część elewacji. Jak już wspomniałam w tegorocznym okresie wakacyjnym wymienione zostało 11 okien a pozostało jeszcze 10 do wprawienia. Moi kochani chciałabym byście docenili tę pracę oraz byście nie niszczyli i uszanowali to miejsce. Nigdy w naszej szkole nie było tak by nadmiernie dzieci niszczyły to wspólne dobro, ale po wakacjach różnie to bywa. Mam jednak nadzieję, że do waszych głów nie wpadnie żaden szalony pomysł”.

Pięć minut na autoprezentację otrzymały także dzieci z oddziału przedszkolnego. Miały one możliwość by się przedstawić z imienia witając jednocześnie w ten sposób całą społeczność. W rewanżu otrzymały sowite oklaski a wychowawczyni rozdała cukierki, które jak zauważyłem zbyt długo nie tkwiły w ich dłoniach. Wychowawczynią oddziału przedszkolnego będzie pani Lucyna Kubala, która powitana została oklaskami i kwiatkami a to za sprawą zaległych imienin jeszcze z czasu wakacji. Kwiaty i gratulacje Pani Lucynie należały się również w związku z awansem na stopień nauczyciela mianowanego, co w znacznym stopniu podnosi jej prestiż na drodze kariery zawodowej. Gratulujemy!

Nową osobą w gronie nauczycielskim będzie katechetka. Jak przy prezentacji pani dyrektor zauważyła: „nie ma wśród nas siostry Jadwigi Wojciechowskiej, która dotychczas prowadziła lekcje religii. Po ostatnich zamianach u tutejszych sióstr Urszulanek musiała nastąpić także u nas zmiana. Tak się złożyło, że po raz pierwszy od ponad siedemdziesięciu lat, czyli tak długo jak z nami są siostry zakonne katechezę poprowadzi tym razem osoba świecka. Życzymy katechetce pani Elwirze Skrzypczak sukcesów w naszej szkole przynajmniej takich jakie osiąga w szkole w pobliskim Brodziszowie”. Rozpoczynając nowy rok szkolny Pani dyrektor nawiązał także do tragicznych zdarzeń z 1939 roku i powiedziała: „Wy kochane dzieci może z opowiadań dziadków lub oglądając filmy na pewno wiecie, co się wydarzyło siedemdziesiąt jeden lat temu. Dlatego teraz minutą ciszy uczcimy pamięć tych wszystkich, którzy polegli w obronie naszej ojczyzny żebyście wy mogli przyjść dzisiaj do szkoły i żeby dzisiaj świeciło słoneczko i aby było naprawdę spokojnie”. Po tych słowach nastąpiła chwila zadumy a salę spowiła cisza.

Po oddaniu hołdu naszym przodkom mówczyni przedstawiła zgromadzonym osobom najważniejsze wiadomości, które dotyczą pracy i nauki w najbliższym roku. Po tej wspólnej części nastąpiła krótka przerwa i wszyscy rozeszli się do swych klas, Tu w szczegółach Panie wychowawczynie przedstawiły plany lekcyjne oraz podały pozostałe informacje. Dzieci natomiast miały okazje by odświeżyć sobie pamięć – jak to wyglądają sale lekcyjne. I tak oto w ten sposób Nowy Rok Szkolny został oficjalnie i uroczyście powitany.

Foto: R. Kaczmarek

Kategoria: