Jerzy Oses

KAŹMIERZANKA   Aż trzy dni trwały poznańskie uroczystości ku czci św. Kazimierza Królewicza z rodu Jagiellonów. W Poznaniu obchody tak zwanego „Kaziuka Wileńskiego”zapoczątkowano 21 lat temu. Organizatorem imprezy w stolicy wielkopolski jest poznański oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Organizacja ta w tym roku obchodzi 25 lecie swojego istnienia.

Uroczystości, które rozpoczęły się w niedzielę 2 marca 2014 r., patronatem honorowym objęli: Metropolita Poznański – ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki, Wojewoda Wielkopolski - Piotr Florek, Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Marek Woźniak i Prezydent Miasta Poznania - Ryszard Grobelny.

Obecnie główne uroczystości odbywają się na Starym Rynku w Poznaniu i z roku na rok przyciągają coraz, to większe tłumy mieszkańców Wielkopolski. Obok przygotowanych na te dni wydarzeń kulturalnych ( koncerty, wystawy itp.) podczas, których Wielkopolanie mogą zaznajomić się z tradycjami i kulturą kresową imprezie towarzyszy tzw. „Jarmark Kaziukowy”. Na kolorowych jarmarkowych straganach zakupić można piękne palmy wielkanocne i inne pamiątki (niekoniecznie z Wileńszczyzny). Można posilić się potrawami kuchni litewskiej. Warto wspomnieć, że do Poznania na tę okoliczność przyjeżdżają specjalnie kupcy i rzemieślnicy z Wileńszczyzny. Towarzyszą im również zespoły muzyczne i taneczne.

W Poznaniu początek jarmarku obwieszczają hejnały (wileński i poznański.) z wieży ratuszowej. Tak też było i tym razem. Przybyłych na Stary Rynek gości pierwszy powitał orszak Jagiellonów a na scenie panowie; redaktor Jacek Hałasik i prezes TMWiZW o/Poznań Ryszard Liminowicz.

Od roku 2002 jednym z punktów imprezy jest wręczenie :ŻURAWINY", nagrody za promowanie kultury kresowej i szczególne zasługi dla Rodaków na Kresach. Tym razem kapituła przyznała nagrodę "Kapeli Wileńskiej". Nagrodę wręczył prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Nagrodzony zespół wystąpił na estradzie obok Orkiestry Flażoletowej i Chóru Akord ze Swarzędza, Zespołu Pieśni i Tańca Wielkopolanie, Zespołu Duszniczanka oraz naszego zespołu "KAŹMIERZANKA". Chciałbym tutaj wspomnieć, że występ "KAŹMIERZANKI" został nagrodzony gromkimi brawami przez tłum zgromadzony na Starym Rynku.

„Kapela Wileńska” i zespół „Wielkopolanie” wystąpili jeszcze raz w koncercie galowym w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek. Wracając do wydarzeń na rynku, to warto również wspomnieć, że poznański oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej otrzymał od prezydenta Ryszarda Grobelnego „Pieczęć Miasta Poznania", nagrodę przyznawaną osobom lub instytucjom, które mają swój wkład w rozwój i promocję miasta.

W kolejnym dniu ( poniedziałek 3 marca ) w Urzędzie Wojewódzkim przy al. Niepodległości miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy z cyklu Kresy w fotografii Wielkopolan. Wystawa obrazuje 25-lecie działalności TMWiZW w Poznaniu. Wystawę można jeszcze oglądać, gdyż czynna jest aż do 14 marca.

W trzecim dniu we wtorek 4 marca w Kościele Św. Krzyża na Górczynie miała miejsce prezentacja tekstów poświęconych św. Kazimierzowi i odprawiona została Msza św. koncelebrowana ku czci św. Kazimierza, patrona Litwy i Polski.
Podsumowując Kaziuk Wileński w Poznaniu należy obecnie do jednych z największych wydarzeń kulturalnych w Poznaniu. Członkom poznańskiego oddziału TMWiZW należą się gratulacje i słowa uznania za organizację tak wspaniałej imprezy. Dodam jeszcze, że współpraca pomiędzy oddziałami Towarzystwa poznańskim i kaźmierskim układa się bardzo dobrze.

Kategoria: