ks. kanonik Jan Murkowski 1948 - 2007   Kanonik gremialny Kapituły Kolegiackiej w Szamotułach. Urodzony dnia 22.10.1948 r. w Poznaniu. W roku 1949, wraz z rodziną zamieszkał w Czempiniu. Już jako dziewięcioletni chłopak zapowiadał, że w przyszłości chce zostać kapłanem. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej kontynuował naukę w liceum początkowo w Kościanie później w Lesznie. W roku 1968 wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Upragnione święcenia kapłańskie otrzymał 23 maja 1974 r. z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka w kościele parafialnym w Czempiniu.

Zaraz po święceniach sprawował posługę kapłańską jako wikariusz. Przez pierwsze dwa lata w Przemęcie, następnie został przeniesiony do Komornik, by po półtorarocznym okresie przenieść się do parafii w  Dolsku. Tam pozostał przez okres sześciu lat. W tym czasie jego jasnym celem stała się budowa kościoła we wsi Międzychód, którą zlecił mu ks. arcybiskup poznański Jerzy Stroba. Budowa kościoła, który stanął w tzw. stanie surowym trwała niespełna półtora roku. Po ponad 2 latach kościół został poświęcony a ks. Jan Murkowski po wykonaniu powierzonego mu zadania przeniesiony został na krótko do parafii w Zdunach a następnie w Rososzycy. 16 października 1984 r. ks. abp Jerzy Stroba powierzył mu samodzielną placówkę duszpasterską w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bytyniu.

Ksiądz Jan poświecił bytyńskiej parafii ostatnie 23 lata swojego życia. Były to lata wyrzeczeń i pełnego poświęcenia się sprawie odbudowy rozsypującej się świątyni. Mimo kłopotów finansowych spowodowanych coraz trudniejszą sytuacją materialną mieszkańców oraz kłopotów zdrowotnych ksiądz proboszcz mógł poszczycić się swoim i parafian dziełem.

Ks. Jan Murkowski został doceniony przez władze gminy i za swoje poświęcenie dla mieszkańców uhonorowany został medalem "ZA SZCZEGÓLNE ZASŁUGI DLA GMINY KAŹMIERZ" nadanym przez Radę Gminy Kaźmierz w 2004 roku. Medal ten ksiądz kanonik przekazał jako votum Matce Bożej Bytyńskiej.

Zmarł 15 sierpnia 2007 roku w wieku 58 lat. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Bytyniu.

J.Oses