Jerzy Oses

Spis treści

II Zjazd Rodziny Oses odbył się 5 lipca 2008 roku. Tego typu spotkanie rodzinne ma na celu podtrzymanie kontaktów przez członków naszej rodziny, którzy zamieszkują w dużych odległościach od siebie. Jest to też okazja do tego, aby poznać się ze sobą bo przez różne koleje losu staliśmy się dla siebie obcy. Wiadomo, wyrasta nowe pokolenie, które nie miało okazji spotykać się wcześniej, dlatego tylko takie zjazdy rodzinne dają im tą możliwość. Bardzo trudno jest zorganizować coś takiego ze względu na to, iż nie każdemu pasuje termin. Wiadomo sezon letni wyjazdy wakacyjne kolidują często z datą spotkania rodzinnego. Również okres wakacyjny na całym świecie różni się nieco datami tak, że w czasie, kiedy w Polsce mamy już wakacje w innych częściach chociażby Europy dzieci uczęszczają jeszcze do szkół. Wypada tutaj wspomnieć, że choć od pierwszego zjazdu, który miał miejsce 31 lipca 2004 roku minęły zaledwie 4 lata to spora grupa jego uczestników (przynajmniej kilkanaście osób) nie doczekało kolejnego spotkania. Jest też grupa, która ze względu na nękające ich choroby nie były w stanie wziąć udziału w imprezie, choć zapewniali, że bardzo tego chcieli. Tak, więc tym razem grupa była mniej liczna, do Kaźmierza przybyło około 130 osób. Widoczny jest też niż demograficzny, który w dzisiejszych czasach nie oszczędza nawet tak licznej niegdyś rodziny Oses

Jak na katolicką rodzinę przystało zjazd rozpoczął się udziałem we mszy świętej odprawionej w intencji członków naszej rodziny tak żywych jak i zmarłych. Msza koncelebrowana sprawowana przez obecnego proboszcza kaźmierskiej parafii ks. Krzysztofa Musiała i zaproszonego na uroczystość byłego proboszcza ks. kanonika Zdzisława Potrawiaka. Po mszy wszyscy udali się do budynku Szkoły Podstawowej. Tam przy stołach była okazja do porozmawiania, odświeżenia nieco przykurzonych kontaktów itp. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Kaźmierz dr Wiesław Włodarczak wraz z małżonką Ewą.

Wójt przy okazji przedstawił przybyłym na spotkanie teraźniejszy obraz naszej gminy. Była ku temu znakomita okazja, bowiem Krzysztof Ossowski(Oses) zafundował rodzinie wycieczkę po gminie Kaźmierz, której pilotował dr Włodarczak. Odwiedziliśmy Kiączyn, Gaj Wielki, Bytyń, Komorowo, Sokolniki Wielkie i Radzyny. Prawdziwą atrakcją była wizyta w nowoczesnej "fabryce" kwiatów w Gaju Wielkim, której właściciel bardzo chętnie odpowiadał na wszelkie pytania. Przy stawie PZW przy ul Leśnej posadzono pamiątkowy dąb. Uczestnicy wycieczki nie kryli swojego zadowolenia. Do łopaty garnęli się tylko mężczyźni, a kobiety wolały przyglądać się z bezpiecznej odległości. Wcześniej przed wyjazdem można było zobaczyć zdziwienie na twarzach niektórych, kiedy usłyszeli o wycieczce po gminie Kaźmierz, bo niby, co można zobaczyć w tak małej miejscowości. Okazało się jednak, że po powrocie nie brakowało tematów do rozmowy. Równocześnie nie korzystający z wycieczki najmłodsi uczestnicy zlotu wzięli udział w kilku konkurencjach sportowych. Był też czas na wspólną zabawę przy muzyce Sławka i Lucyny. Spotkanie zakończyło się późnym wieczorem.

Oczywiście za organizacje po raz kolejny rodzinnego spotkania wielkie podziękowania należą się Wielisławie Nadobnik (Oses).

Według danych ze strony www.moikrewni.pl

Nazwisko 'Oses' najczęściej występuje w:

  1. m. Poznań
  2. Szamotuły
  3. m. Konin
  4. Świdnica
  5. Kamień Pomorski
  6. Sulęcin
  7. Nowe Miasto Lubawskie
  8. Poznań
  9. Katowice
  10. Ostrzeszów

W materiale wykorzystano dokumentację i fotografie zebrane i udostępnione przez Dorotę Jaskuła zd. Oses oraz fotografie ze  zbiorów rodzin Krawczak, Pietrzak i własnych.

Jerzy Oses