Jerzy Oses

SMH HUZAR   W sobotę 19 stycznia 2019 r. Stowarzyszenie Miłośników Historii „HUZAR” zaprosiło mieszkańców naszej gminy na premierę filmu „Powstanie Wielkopolskie. Bitwa o Chodzież”. Jest to fabularyzowany dokument przedstawiający historię powstańców, dowodzonych przez porucznika Włodzimierza Kowalskiego. W zdjęciach do filmu uczestniczyła grupa rekonstruktorów z SMH „HUZAR”. W sobotni wieczór sala kina przy bibliotece wypełniła się po brzegi w większości miłośnikami historii. Przed premierą miała miejsce prezentacja, jak się okazało sporego dorobku grupy, a obecnie stowarzyszenia „HUZAR”. Spotkanie było też okazją do przedstawienia osób wspierających działania stowarzyszenia, którym wręczono statuetki „Aniołów Wolności”. W krótkiej części artystycznej przed publicznością wystąpił uczeń szkoły podstawowej Franciszek Bączkiewicz, który w gwarze poznańskiej opowiedział nam o znalezionych „Wspomnieniach Powstańca”.

Następnie na scenie zaprezentował się zespół AKUSTICO. Po premierze ponad czterdziestominutowego filmu organizatorzy zaprosili uczestników spotkania na słodki poczęstunek. Podsumowując działania HUZAR-a wspomnę tylko, że ich sztandarową cykliczną imprezą jest plenerowa RETRO STACJA, która od lat zamienia teren opuszczonej dawnej stacji kolejowej Kaźmierz Wlkp. w miejsce, gdzie tętni życie XIX i XX wiecznej Polski. Poza tym grupa rekonstrukcyjna uczestniczy w szkolnych tzw. żywych lekcjach historii. Rekonstruktorzy (panowie i panie) uczestniczą także w wielu uroczystościach patriotycznych i inscenizacjach ważnych wydarzeń historycznych poza terenem naszej gminy. Dorobkiem stowarzyszenia jest też pokaźny zbiór militariów i starych przedmiotów codziennego użytku, których wystawę można obejrzeć w budynku dawnej stacji PKP. Jednym zdaniem Stowarzyszenie Miłośników Historii HUZAR to grupa pozytywnie zakręconych osób, dzięki którym zachowujemy wspomnienia.