Jerzy Oses

V Festiwal Pieśni Patriotycznej   W piątek 22 lutego 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu zaprosili mieszkańców naszej gminy na V Przegląd Pieśni Patriotycznych, którego hasło brzmiało „Żeby Polska była Polską…”. Data przeglądu zbiegła się z obchodami Dnia Myśli Braterskiej, co spowodowało, że wśród słuchaczy obecna była liczna grupa zuchów i harcerzy z Hufca ZHP Szamotuły, która biwakowała w naszej podstawówce. W tegorocznej edycji przeglądu w repertuarze młodych wykonawców znalazły się pieśni z okresu II wojny światowej i z czasów PRL-u. Świetnie przygotowana przez p. Joannę Pawłowską prezentacja multimedialna zobrazowała słuchaczom wydarzenia sprzed lat, kiedy to w uciemiężonej Polsce otuchy dodawały pieśni i piosenki zaprezentowane przez chór prowadzony przez p. Roberta Winieckiego. Wydawało mi się, że jeżeli chodzi o naszą szkołę podstawową, która jest dla mnie wzorem patriotyzmu, nic już mnie nie zaskoczy. A jednak przygotowany od strony historycznej przez p. Magdalenę Łyskanowską materiał odkrył przed publicznością, że uczniowie szkoły w Kaźmierzu wraz z historią najstarszą mówiącą o czasach Piastów, epoce Jagiellonów i zrywach powstańczych przekazywaną mają także naszą najnowszą historię. Mówi się o życiu Polaków w czasach PRL-u, o walce tzw. klasy robotniczej o lepszą przyszłość dla swoich rodzin.

Wspomina się o strajkach i dramatach; Czerwca 1956, Marca 1968 i Grudnia 1970. Przekazuje się dzieciom, jaki wpływ na naszą historię miał wybór Polaka na papieża i o negocjacjach przy Okrągłym Stole w roku 1989. Dane jest nam żyć w kraju, w którym w walkach o naszą wolność i niepodległość przelano hektolitry Polskiej krwi. Dziś z wdzięczności za to jesteśmy winni naszym przodkom pamięć. Trzeba jednak równocześnie, jak wspomniał dyrektor szkoły p. Mariusz Pielucha cieszyć się tą wolnością. Może więc pomysł na festiwal piosenek o Polsce a w repertuarze od; „Płynie Wisła, płynie”, „Kochana ma Polsko” z repertuaru zespołu Horytnica, „Pytasz mnie” Andrzeja Rosiewicza po „Kochany Kraj” zespołu Bayer Full?
Podsumowując, nie przesadzę, że V Przegląd Pieśni Patriotycznych to (pomimo kiepskiej akustyki w sali gimnastycznej) impreza na wysokim poziomie. Opuszczając szkołę, usłyszałem same pozytywne opinie osób z publiczności. Brawa dla wykonawców w tym również dla dzieci recytujących wiersze i ich opiekunów.