Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Wróć na górę
Dzisiaj jest: 27 Maj 2018    |    Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Lokalne Kalendarium

Brak ważnych wydarzeń

POGODA

Jakość Powietrza - Kaźmierz

Odwiedza nas 44 gości oraz 0 użytkowników.

5422827
Dzisiaj
Wczoraj
999
10996
Masz firmę w Kaźmierzu ? Tutaj możesz się zareklamować
Smoczek Stanisław. Zakład Kamieniarski. Nagrobki, Schody, Parapety.
Zamów bezpłatną reklamę poprzez formularz kontaktowy

Panel Logowania

Kaźmierski akcent w uroczystościach jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski

Święta Niewiasta z Kaźmierza    W ostatnich dniach wiodącym wydarzeniem w polskich kościołach chrześcijańskich były obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Rocznicy towarzyszą różne imprezy i wystawy, do których należy przygotowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu wystawa Imagines Medii Aevi poświęcona sztuce średniowiecznej z okresu od 966 do około 1530 r. Wśród eksponatów pochodzących z całej polski znalazła się figura z naszego ołtarza głównego przedstawiająca „Świętą Niewiastę”.

    Tak właśnie nazwano figurę, która na co dzień zdobi zwieńczenie naszego ołtarza. Według dokumentacji rzeźba przedstawia św. Elżbietę, ale według tradycji przekazywanej przez miejscową ludność figura ma przedstawiać św. Helenę. Jeszcze inni mieszkańcy zwłaszcza ci związani z kaźmierskim chórem „Moniuszko” przekonani są, że figura przedstawia ich patronkę św. Cecylię. Późnogotycka polichromowana rzeźba wykonana z drewniana, pochodzi z około 1530 roku. Otwarcia wystawy dokonał w dniu 9 kwietnia 2016r, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański. Zbiory można oglądać do 17 lipca br. 

foto z wystawy A.Jaworski