Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Wróć na górę
Dzisiaj jest: 23 Maj 2018    |    Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz

Lokalne Kalendarium

23/5/1985

Święcenia kapłańskie otrzymał ks. Krzysztof Musiał

Czytaj dalej

POGODA

Jakość Powietrza - Kaźmierz

Odwiedza nas 56 gości oraz 0 użytkowników.

5384164
Dzisiaj
Wczoraj
4697
11726
Masz firmę w Kaźmierzu ? Tutaj możesz się zareklamować
Smoczek Stanisław. Zakład Kamieniarski. Nagrobki, Schody, Parapety.
Zamów bezpłatną reklamę poprzez formularz kontaktowy

Panel Logowania

Lekcja Historii w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym

Międzyrzecki Rejon Umocniony   W sobotę 26 listopada grupa mieszkańców Kaźmierza i okolic uczestniczyła w wycieczce do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. MRU to system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony ich wschodniej granicy. Międzyrzecki Rejon Umocniony to jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. Łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się na około 32–35 km, z których część dostępna jest dla zwiedzających. W ten sposób można zapoznać się z warunkami, jakie mieli ówcześni niemieccy żołnierze strzegący wschodniej granicy Niemiec.

Od jesieni do wiosny dostęp do niektórych odcinków podziemnych korytarzy jest ograniczony z powodu zimujących tam nietoperzy. Podziemia odcinka centralnego MRU są obecnie największym w Europie rezerwatem nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków tych ssaków. Dla uczestników wycieczki, wśród których była spora grupa dzieci, przygotowano ciepły posiłek oraz słodkości. Wycieczkę zorganizowały: Komitet Gminny Prawa i Sprawiedliwości z Kaźmierza oraz Komitet Obywatelski ds. przymusowych wysiedleń mieszkańców gminy Kaźmierz.