Jerzy Oses / Lech Poznań Sekcja Kaźmierz

   W piątek 27 grudnia obchodziliśmy 101. rocznicę wybuchu Postania Wielkopolskiego, które przyniosło Wielkopolanom upragnione wyzwolenie się spod okupacji niemieckiej. Jak co roku mieszkańcy gminy Kaźmierz spotkali się przy obelisku upamiętniającym Powstańców Wlkp. aby oddać hołd żołnierzom powstania. Kwiaty i znicze złożyli między innymi; radni gminy Kaźmierz, wójt i sekretarz gminy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i placówek oświatowych oraz harcerze i zuchy. Wiązankę kwiatów i znicze złożyli także kibice Lecha Poznań Sekcja Kaźmierz, którzy od wielu lat zaangażowani są w krzewienie pamięci o bohaterach powstania, o czym można przeczytać w dalszej części artykułu.

   Organizację obchodów 101 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego kaźmierscy kibice zaczęli już na początku grudnia, promując wydarzenie w mediach oraz rozklejając okazjonalne plakaty. Punktem kulminacyjnym było wspólne uczczenie pamięci Bohaterów z władzami samorządowymi, duchownymi, strażakami, harcerzami i licznymi mieszkańcami, nie tylko naszej gminy 27.12 przy kaźmierskim Pomniku. Razem pomodliliśmy się, wysłuchaliśmy zarysu historycznego przedstawionego przez wójta Zenona Gałkę, złożyliśmy znicze i kwiaty oraz przy blasku rac odśpiewaliśmy Rotę. Cieszy nas bardzo dobra frekwencja, a szczególnie coraz większe zainteresowanie młodego pokolenia uczestnictwem w tym ważnym dla Wielkopolan wydarzeniu.

Tradycyjnie już w tym okresie odwiedzamy mogiły i miejsca pamięci Powstańców Wielkopolskich. Z udziałem naszych przyjaciół z poszczególnych miejscowości zapalamy ponad 200 specjalnie przygotowanych zniczy na cmentarzach w: Kaźmierzu, Pniewach, Otorowie, Chrzypsku Wielkim, Lusowie, Wilczynie i Psarskim. Na kaźmierskiej nekropolii dodatkowo oznaczamy Powstańców okazjonalnymi tabliczkami. Przy okazji odwiedzania miejsc spoczynku Bohaterów zbieramy i dokumentujemy informacje, przydatne do ich renowacji. Owoce naszej listopadowej zbiórki przedstawimy na początku roku. Na zakończenie obchodów, silna delegacja Sekcji Kaźmierz pojechała do Poznania na V Bieg Powstania Wielkopolskiego, aby w aktywny sposób złożyć hołd naszym Przodkom.

Cześć i chwała Bohaterom