Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Wróć na górę
Dzisiaj jest: 23 Maj 2018    |    Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz

Lokalne Kalendarium

23/5/1985

Święcenia kapłańskie otrzymał ks. Krzysztof Musiał

Czytaj dalej

POGODA

Jakość Powietrza - Kaźmierz

Odwiedza nas 55 gości oraz 0 użytkowników.

5384161
Dzisiaj
Wczoraj
4694
11726
Masz firmę w Kaźmierzu ? Tutaj możesz się zareklamować
Smoczek Stanisław. Zakład Kamieniarski. Nagrobki, Schody, Parapety.
Zamów bezpłatną reklamę poprzez formularz kontaktowy

Panel Logowania

Kaźmierzanie uczcili 98. Rocznicę Powstania Wielkopolskiego

98. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego   W Kaźmierzu oficjalne obchody rocznic wybuchu Powstania Wielkopolskiego datowane są na lata międzywojenne. Nie wiadomo czy obchodzono te rocznice zaraz po zakończeniu powstania, ale z całą pewnością pamiętano o tych wydarzeniach w czasie kiedy proboszczem w Kaźmierzu był ks. Wacław Faustmann. Wiadomo, że w Kaźmierzu istniał Związek Weteranów Powstańców Wlkp. Zachowało się przynajmniej jedno zdjęcie z obchodów 17. rocznicy wybuchu powstania w roku 1935. Uroczystości na cmentarzu przykościelnym rozpoczął raport poległych poprzedzony pięknym śpiewem chóru kościelnego i przemówieniem ks. prob. Faustmanna.

Następnie złożono wieńce na grobie żołnierza Kościuszki, Antoniego Wodkiewicza, po czym odbyła się uroczysta akademia w wypełnionej po brzegi sali Domu Katolickiego. Tam głos zabrali; ks. prob. Faustmann witając przybyłych gości oraz p. Jan Swoboda, a referat wygłosił zaproszony na uroczystość p. por. Bielecki. W części oficjalnej miało jeszcze miejsce wręczenie 28 dyplomów kaźmierskim uczestnikom powstania, którego dokonał p. mjr. Czesław Meissner. To tyle z przedwojennej historii naszej gminy. W najnowszej historii Kaźmierza oficjalne obchody rocznic wybuchu powstania obchodzone są od roku 2008, od kiedy w Kaźmierzu mamy obelisk poświęcony pamięci powstańców. W dzisiejszych obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, proboszcz naszej parafii, delegacje z gimnazjum i szkoły podstawowej. Obecni byli również przedstawiciele kaźmierskich zuchów, harcerzy, OSP mieszkańcy oraz kibice Lecha Poznań Sekcja Kaźmierz, którzy są współorganizatorami naszych obchodów. Uroczystość zyskuje również na pewnej atrakcyjności, ponieważ od zeszłego roku uczestniczą w niej członkowie grup rekonstrukcyjnych działających przy Grupie Miłośników Historii „HUZAR” oraz grup z nimi zaprzyjaźnionych. Dzięki temu można na żywo zobaczyć, jak był ubrany i w co uzbrojony żołnierz Powstania Wielkopolskiego.