Stowarzyszenie Miłośników Historii „HUZAR”

pw 2020 06   Na zaproszenie Fundacji Kochania Poznania, jako partner edukacyjny, mieliśmy okazję wziąć udział w projekcie, którego celem jest upowszechnianie wiedzy wśród uczniów wielkopolskich szkół oraz harcerzy o Powstaniu Warszawskim, oraz udziału Wielkopolan w tych jakże ważnych dla nas Polaków wydarzeniach. Fundacja Kochania Poznania wpisała w swój projekt szereg działań edukacyjnych: rozmowy (nie) autoryzowane, wirtualne lekcje historii, cyfrowe opowieści, w których brali również uczniowie naszej kaźmierskiej szkoły podstawowej zajmując I i IV miejsce w ogłoszonym przez Fundację konkursie "Poznań, Warszawa - wspólna sprawa. Wielkopolscy bohaterowie Powstania Warszawskiego".
    Dnia 1 sierpnia br. o godz. 6.01 grupa 150 osób wyruszyła pociągiem z Poznania do Warszawy.

Ta wspólna wyprawa młodzieży szkolnej, harcerzy, nauczycieli i rekonstruktorów specjalnym pociągiem do Warszawy na uroczyste obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego to finał - zwieńczenie projektu edukacyjnego realizowanego przez Fundację Kochania Poznania było wydarzenie "Wielkopolska Barykada 1944!", które zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministra Obrony Narodowej.
„Wielkopolska Barykada 1944” została utworzona na dziedzińcu Pałacu Potockich. Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z 4 postaciami Wielkopolan biorących aktywny udział w przebiegu Powstania Warszawskiego: Zofii Grodeckiej (ps. Biała Ewa), walczącej w Zgrupowaniu „Żaglowiec” na Żoliborzu, Adama Borysa (ps. Pług), organizatora i dowódcy legendarnego Batalionu „Parasol”, Henryka Czapczyka (ps. Mirski), dowódcy plutonu NSZ im. W. Sikorskiego „Sikora” i dr Józefa Granatowicza, dyrektora powstańczego szpitala Omega przy Al. Jerozolimskich.
W ramach żywych lekcji historii rekonstruktorzy przygotowali wiele pokazów, animacji oraz inscenizacji ukazujących życie codzienne powstańców: mundury uzbrojenie, ubrania cywilne, powstańczy lazaret oraz kuchnię polową.
Nasze Stowarzyszenie przygotowało stanicę powstańczą ze szwalnią opasek w barwach narodowych. Pokazaliśmy, w jakich warunkach walczyli powstańcy, jaką bronią dysponowali, jak funkcjonowali na co dzień, a każdy chętny mógł otrzymać oficjalny przydział do powstańczego oddziału w postaci legitymacji Armii Krajowej Okręg Warszawski. Opaski powstańcze szyliśmy na starej maszynie krawieckiej i wydaliśmy ich łącznie ponad 300 sztuk.
W tle przygotowanych dioram słychać było śpiew pieśni powstańczych, patriotycznych oraz (nie) zakazanych piosenek, które intonowała nasza kaźmierska dziatwa szkolna przy akompaniamencie ukulele.
    Patrole młodzieży szkolnej, opiekunów oraz rekonstruktorów wyruszyły na ulice Warszawy, żeby odwiedzić miejsca związane z powstańczymi walkami oraz bohaterami akcji, oraz zwiedzić Muzeum Wojska Polskiego. Przed godz. 17.00 uczestniczyliśmy w uroczystym przemarszu przez stolicę na Plac Zamkowy, by wspólnie z mieszkańcami Warszawy oddać pamięć Powstańcom walczącym w Powstaniu Warszawskim. Przy fasadzie kościoła św. Anny śpiewaliśmy powstańcze pieśni i (nie) zakazane piosenki. Punktualnie o godz. 17.00 odpalono race dymne i usłyszeliśmy wycie syren jako upamiętnienie Godziny „W”. Uroczyście odśpiewaliśmy hymn państwowy i wyruszyliśmy ze śpiewem na ustach ulicami Warszawy. O godz. 19.25 ruszyliśmy z „powstania” pociągiem do Poznania, pełni niezapomnianych wrażeń i emocji.
    GRATULUJEMY Fundacji Kochania Poznania wspaniałej inicjatywy i pomysłu na działania edukacyjne łączące pokolenia. Realizacja tego projektu zaangażowała młodzież nie tylko do działania, ale również zachęciła do samodzielnego zgłębiania wiedzy historycznej o udziale Wielkopolan w Powstaniu Warszawskim. Stworzenie możliwości przeniesienia się w czasie i wspólnego przeżywania tamtych dni podczas wyjazdu do Warszawy 1 sierpnia br. na pewno będzie wydarzeniem, które Uczestnicy projektu na długo zachowają w swojej pamięci i sercu.
Serdeczne PODZIĘKOWANIA kierujemy również do:

  • Ewy Jańczak,
  • Jakuba Orłowskiego (Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej „Polska Walcząca”),
  • Tomasza Kaczyńskiego wraz z towarzyszami (Rodzinna Grupa Historyczna Szwadron Żandarmerii),
  • Pauliny Miller – wolontariuszki z Muzeum Powstania Warszawskiego, która prowadziła kwestę na renowacje mogił poległych Powstańców Warszawskich (zagrała m.in. w filmach „Wojenne dziewczyny”, „Stulecie Winnych”,
  • „Korona królów”) za przyjęcie naszego zaproszenia i włączenie się w udział w tym wyjątkowym wydarzeniu realizowanym przez Fundację Kochania Poznania.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami poświęconymi projektowi: www.wspolnasprawa1944.pl

Autorzy zdjęć: Ewa Jańczak, Cart Foto, Izabela Przybył, Arkadiusz Hamera.