Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Wróć na górę
Dzisiaj jest: 21 Czerwiec 2018    |    Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Lokalne Kalendarium

Brak ważnych wydarzeń

POGODA

Jakość Powietrza - Kaźmierz

Odwiedza nas 79 gości oraz 0 użytkowników.

5717832
Dzisiaj
Wczoraj
1776
10860
Masz firmę w Kaźmierzu ? Tutaj możesz się zareklamować
Smoczek Stanisław. Zakład Kamieniarski. Nagrobki, Schody, Parapety.
Zamów bezpłatną reklamę poprzez formularz kontaktowy

Panel Logowania

Z wizytą u naszych rodaków na Wileńszczyźnie

Ostra Brama   W czwartek 15 czerwca 2017 r. grupa członków kaźmierskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej ruszyła w podróż na Wileńszczyznę. Celem wyprawy było dostarczenie prezentów dla przedszkola, do którego uczęszczają dzieci naszych rodaków z miejscowość Ejszyszki. Tym razem poza darami dla dzieci wsparliśmy przedszkole środkami na budowę ogrodzenia wokół przedszkola, które zabezpieczy place zabaw między innymi przed wandalizmem. Już pierwszego dnia zaraz po przybyciu do Ejszyszek dyrektor Żłobka – Przedszkola „Płomyczek” p. Halina Antropik zademonstrowała nam owoc naszej poprzedniej wizyty.

Wówczas na uroczystościach 70-lecia przedszkola, TMWiZW w Kaźmierzu wsparło zakup szaf wykorzystywanych do zabezpieczenia cennego wyposażenia. Trzeba przyznać, że szafy robią świetne wrażenie. Przy okazji naszej wizyty odwiedziliśmy także bardzo nam życzliwego starostę Ejszyszek p. Mirosława Bogdiuna, który przedstawił nam swoich współpracowników i pokazał nam eksponaty zebrane w mini muzeum reaktywowanego tam Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ. Byliśmy w „Domu Polskim” w Ejszyszkach, odwiedziliśmy przedszkole w Butrymańcach i poznaliśmy historię dworu rodzin Radziwiłłów, Balińskich i Śniadeckich w Jaszunach. Oczywiście zostaliśmy także niezwykle miło przyjęci przez Mera Rejonu Solecznickiego p. Zdzisława Palewicza, który nade wszystko ceni sobie fakt, że my Wielkopolanie pamiętamy o rodakach na kresach. Wdzięczność i przyjaźń mieszkańców Wileńszczyzny odczuwaliśmy na każdym kroku. Nie mogliśmy też nie odwiedzić polskiej nekropolii narodowej - cmentarza na Rossie w Wilnie i pomodlić się przed Obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. W drodze powrotnej z Wilna do Ejszyszek zahaczyliśmy o Troki, do XIV wieku stolicę Litwy, gdzie najbardziej znaną atrakcją turystyczną jest zrekonstruowany zamek zbudowany na jeziorze Galwe przez księcia Witolda. Nasze kontakty z miejscowością Ejszyszki trwają już kilkanaście lat, zapoczątkowane zostały przez byłego wójta gminy Kaźmierz śp. Wiesława Włodarczaka i byłego prezesa TMWiZW śp. Zbigniewa Maciejczyka. Pamiętają o nich z wdzięcznością nasi rodacy z Wileńszczyzny. Obecnie podtrzymujemy te kontakty zarówno na stopie przyjacielskiej, jak i samorządowej, ponieważ temat współpracy podjęty został także przez obecne władze samorządowe naszej gminy i osobiście przez obecnego wójta gminy Zenona Gałkę. Nasza (Towarzystwa) działalność możliwa jest jednak dzięki wsparciu sprawdzonych (najczęściej chcących pozostać anonimowymi) sponsorów, którzy nie żałują grosza na to, aby wspomagać rodaków na kresach. To dzięki nim możemy sprawić radość polskim dzieciom z Wileńszczyzny, dlatego chciałbym tutaj skierować Wielki Ukłon w ich stronę.