Remigiusz Kaczmarek

Damian Łukasik   Damian Łukasik, piłkarz polski, mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski w barwach Lecha Poznań, reprezentant Polski, trener miedzy innymi Sparty Szamotuły i Warty Poznań z wizytą w Sokolnikach Wielkich 16 listopada 2005. Do miłej wizyty doszło 16 listopada br. w Sokolnikach Wielkich. Dzięki staraniom Pana Andrzeja Toczka, przyjechał trener Sparty Szamotuły - Damian Łukasik.

Dla chłopaków z tutejszej drużyny piłkarskiej była to okazja, aby poznać jednego z najlepszych, do niedawna jeszcze grającego piłkarza Lecha Poznań. Na początku spotkania Pan D. Łukasik opowiedział w kilku słowach o sobie i swojej karierze poczym założył na siebie dres sportowy, wsunął na nogi „korki” i zaprosił wszystkich na boisko. W sposób czynny postanowił przekazać młodzieży swoją wiedzę piłkarską. Chłopcy bardzo skwapliwie i możliwie najstaranniej jak potrafili wykonywali wszystkie polecenia gościa. Zaczęło się oczywiście od rozgrzewki i rozciągania mięśni. Później gość sprawdził, jaką mają koordynację ruchowo przestrzenną i zaprosił do kilku ćwiczeń z wybijaniem piłki przeciwnikowi oraz podbijania jej stopą. Zapoznał się również czy potrafią podawać i strzelać na bramkę uderzeniem prostym. Po całej serii ćwiczeń przyszedł czas, aby młodzież w sposób czynny pokazała, czy przyswoiła sobie cokolwiek z wcześniej wykonanych ćwiczeń. Dwie zaimprowizowane drużyny rozegrały krótki mecz (2 x po 10 minut). Cały czas bacznie przyglądał się ich poczynaniom D. Łukasik. Obserwacja była na tyle staranna, że po skończonym meczu już dziś zaprosił trójkę chłopaków do wstąpienia w szeregi prowadzonej przez niego drużyny. Wszystkim na koniec przypomniał jedną bardzo ważną rzecz, że tylko dzięki pracy i wysiłkowi można dojść do prawdziwych sukcesów w sporcie. Aby tradycji stało się zadość przed odjazdem rozdał wszystkim chętnym autografy. Podsumowując całe to wydarzenie trzeba powiedzieć, że minęło ono w bardzo sportowym duchu. Młodzież miała kolejny raz przykład jak można w miły sposób spędzić czas i jednocześnie czegoś się nauczyć.

O GOŚCIU: Damian ŁUKASIK - urodził się w miejscowości Poniec koło Leszna. Sportową karierę rozpoczął w klubie „Polonia” Leszno (1979-1981) W latach 1981 – 1993 oraz 1996 – 1998 reprezentował barwy poznańskiego Lecha. Z klubem tym grając na pozycji stopera zdobył czterokrotnie tytuł mistrza Polski ( 1983, 1984, 1990, 1993) oraz dwukrotnie Puchar Polski ( 1984 i 1988). W latach 1993 -1996 reprezentował również klub HAPOEL Tel Aviv.Występował w europejskich rozgrywkach  pucharowych. W barwach Lecha rozegrał w lidze 245 spotkań strzelając 14 bramek. Natomiast w Izraelskiej lidze zaliczył 64 mecze trafiając do bramki dwukrotnie. Wystąpił  27 razy w narodowej reprezentacji seniorów oraz grał w młodszych zespołach narodowych. Rozwój jego kariery w znacznym stopniu ograniczyły kontuzje. Po skończonej karierze zawodniczej pracuje jako trener. Przez pewien czas był grającym asystentem trenera w Lechu.