Jerzy Oses

Rodzeństwo Danuta i Stanisław Maćkowiakowie   Pewnie nie wielu mieszkańców pamięta czasy, kiedy to w latach 70 - tych do Kaźmierza przyjeżdżała tak zwana "Beczka śmierci". Było to, coś w rodzaju cyrku z tym, że zamiast namiotu była drewniana konstrukcja w kształcie beczki ustawionej pionowo. „Beczka Śmierci”, miała wysokość około 6 metrów, wewnątrz po pionowej ścianie jeździł kaskader na motocyklu  wykonując przy okazji różnego typu akrobacje. Kaskader potrafił np., jechać stojąc na motocyklu, zdejmując z siebie ubranie itp. Miejsce dla widowni umieszczone było w górnej części beczki skąd ludzie spoglądając w dół podziwiali wyczyny kaskaderów.

 

Czytaj więcej: Beczka śmierci
Jerzy Oses

Kaźmierski Kabaret   Pomysłodawcą stworzenia kabaretu w Kaźmierzu był p. Władysław Grenda. Z upływem czasu udało mu się zachęcić do udziału w zespole aż czternaście osób. Oprócz skeczy, które zaczerpnięte były z różnego rodzaju czasopism i broszur p. Władysław pisał także własne teksty. Kabaret prezentował sceny z życia wzięte stroniąc od dowcipów politycznych, na które w tamtych czasach panowała moda. Poza skeczami i monologami artyści prezentowali również kabaretowe piosenki.

Czytaj więcej: Kaźmierski Kabaret 1972-1974
Jerzy Oses

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”   Najstarsze polskie towarzystwo sportowe, jak sama nazwa wskazuje była to organizacja gimnastyczna. Towarzystwo a konkretnie jego pierwsze gniazdo zostało założone 7 lutego 1867 we Lwowie. Działało również po odzyskaniu niepodległości i w okresie międzywojennym. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” we Lwowie przez pierwsze 17 lat było jedynym na ziemiach polskich. W późniejszym okresie poza Lwowem, zawiązały się 2 gniazda, jedno w Tarnowie i drugie w Stanisławowie a było to w roku 1884. Kolejne gniazda powstawały w Galicji.

Czytaj więcej: Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”
Jerzy Oses

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży   K.S.M. powstało w Polsce na początku XX wieku. Niemal równocześnie powstały: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej. Organizacja istniała wówczas prawie we wszystkich miastach i wsiach Polskich. Celem stowarzyszenia było nauczanie młodych ludzi patriotyzmu oraz aktywności we własnym środowisku i zdobywanie zawodu. To z szeregów K.S.M.M. wywodzili się członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Czytaj więcej: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
Jerzy Oses

   Kolejną ciekawostką, jaką chciałem przybliżyć jest transport kolejowy na terenie naszej gminy. Większość mieszkańców pamięta jeszcze czasy, kiedy przez Kaźmierz kursowały pociągi pasażerskie i towarowe. Kaźmierz leży przecież na szlaku kolejowym z Poznania do Gorzowa przez Międzychód. Linia na odcinku od Rokietnicy do Międzychodu jest jednotorowa. Otwarcie linii Rokietnica – Pniewy odbyło się 01.03.1888r. a Pniewy – Międzychód 11.08.1888r.

Czytaj więcej: Transport szynowy