Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Wróć na górę
Dzisiaj jest: 21 Czerwiec 2018    |    Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Lokalne Kalendarium

Brak ważnych wydarzeń

POGODA

Jakość Powietrza - Kaźmierz

Odwiedza nas 71 gości oraz 0 użytkowników.

5724283
Dzisiaj
Wczoraj
8227
10860
Masz firmę w Kaźmierzu ? Tutaj możesz się zareklamować
Smoczek Stanisław. Zakład Kamieniarski. Nagrobki, Schody, Parapety.
Zamów bezpłatną reklamę poprzez formularz kontaktowy

Panel Logowania

Historia Pięciu Braci - Pierwszych Męczenników Polskich -Ślad kaźmierski - fakty czy legenda ?

Pobudzony artykułem pt. „Wydzierają sobie świętych” zamieszczonym w Tygodniku Powszechnym z dnia 4 maja 2003 roku muszę stanowczo przeciwstawić się wypowiedzi naszego ówczesnego proboszcza ks. kanonika Zdzisława Potrawiaka, który swoją wypowiedzią mówiąc potocznie oddał pole bez walki. Taką postawę tłumaczyć może tylko fakt, iż ks. kanonik do Kaźmierza przybył niespełna 8 lat wcześniej i nie znał naszej lokalnej historii.

Czytaj więcej...

Dawne Organizacje - LOPP

Odznaka Ligi Obrony Powietrznej i PrzeciwgazowejPrzedwojenna organizacja użytku publicznego o nazwie Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (w skrócie LOPP) powstała w 1928 roku, w wyniku połączenia Ligi Obrony Powietrznej Państwa i Towarzystwa Obrony Przeciwgazowej. Organizacja miała zasięg ogólnonarodowy i miała na celu promowanie lotnictwa sportowego, komunikacyjnego i wojskowego. W roku 1935 liczyła półtora miliona osób zrzeszonych w 13 761 kół. Liga wydawała własny dwutygodnik "Lot i opl-g Polski" oraz miesięcznik "Przegląd Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej".

Czytaj więcej...

Uroczystość Obchodów 700 lecia Kaźmierza

Tablica upamiętniająca najwcześniejszą historię miejscowości KaźmierzDzień 3 maja 1998 roku był dla Kaźmierza i jego mieszkańców dniem szczególnym. Na ten dzień przypadły, bowiem uroczystości związane z 700 leciem naszej miejscowości. Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza św. w miejscowym kościele, w której uczestniczyli mieszkańcy i przedstawiciele władz gminy oraz regionu. W godzinach popołudniowych przed budynkiem Urzędu Gminy zebrali się mieszkańcy na czele z miejscowymi władzami. Obecne były poczty sztandarowe organizacji działających na terenie gminy oraz zaproszeni goście.

Czytaj więcej...

Nawiedzenie Jasnogórskiego wizerunku Matki Boskiej

Matka Generalna Andrzeja Górska wita serdecznie biskupa M. PrzykuckiegoWażną datą w dziejach Sokolnik Wielkich był rok 1977. Dnia 4 sierpnia w progach Urszulańskich powitany został Cudowny Obraz Jasnogórski, a właściwie to jego kopia. Kopia ta została poświęcona przez papieża i od momentu powrotu z Watykanu zaczęła przemierzać cały obszar naszego kraju  wzdłuż i w szerz. W swojej pielgrzymce po Polsce przez kilka godzin zagościła Matka Boża także tutaj na ten skrawek ziemi. Obraz przybył do Sokolnik Wielkich z Otorowa, gdzie wcześniej był podejmowany z należnymi mu honorami w tamtejszej parafii.

Czytaj więcej...

Turniej Gmin Kaźmierz - Budzyń

Telewizyjny Turniej Gmin Kaźmierz - BudzyńCzy wiecie, że gmina Kaźmierz w roku 1986 brała udział w programie "Telewizyjny Turniej Gmin” ? Konkurentem Kaźmierza była gmina Budzyń. W tym czasie naczelnikiem gminy Kaźmierz był pan Adolf Pisarczyk. Podczas turnieju zakłady pracy obu gmin prezentowały swoje osiągnięcia z dziedziny przemysłu i rolnictwa. W programie tym gminy rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach sprawnościowych.

Czytaj więcej...

Z kart historii klubu KKS Czarni Kaźmierz

KKS Czarni KaźmierzJedynym oficjalnym klubem piłkarskim w Kaźmierzu jest klub który obecnie nosi nazwę KKS "Czarni" Kaźmierz. Na terenie gminy działa również klub KS Gaj Wielki. Dawniej swoje kluby miały też wsie Młodasko i Bytyń. Najświeższe informacje związane z klubem KKS "Czarni" Kaźmierz znaleźć można na oficjalnej stronie klubu www.czarnikazmierz.pl Oficjalnie klub piłkarski „Czarni” Kaźmierz powstał w roku 1946.

Czytaj więcej...

Beczka śmierci

Rodzeństwo Danuta i Stanisław MaćkowiakowiePewnie nie wielu mieszkańców pamięta czasy, kiedy to w latach 70 - tych do Kaźmierza przyjeżdżała tak zwana "Beczka śmierci". Było to, coś w rodzaju cyrku z tym, że zamiast namiotu była drewniana konstrukcja w kształcie beczki ustawionej pionowo. „Beczka Śmierci”, miała wysokość około 6 metrów, wewnątrz po pionowej ścianie jeździł kaskader na motocyklu  wykonując przy okazji różnego typu akrobacje. Kaskader potrafił np., jechać stojąc na motocyklu, zdejmując z siebie ubranie itp. Miejsce dla widowni umieszczone było w górnej części beczki skąd ludzie spoglądając w dół podziwiali wyczyny kaskaderów.

 

Czytaj więcej...

Kaźmierski Kabaret 1972-1974

Kaźmierski KabaretPomysłodawcą stworzenia kabaretu w Kaźmierzu był p. Władysław Grenda. Z upływem czasu udało mu się zachęcić do udziału w zespole aż czternaście osób. Oprócz skeczy, które zaczerpnięte były z różnego rodzaju czasopism i broszur p. Władysław pisał także własne teksty. Kabaret prezentował sceny z życia wzięte stroniąc od dowcipów politycznych, na które w tamtych czasach panowała moda. Poza skeczami i monologami artyści prezentowali również kabaretowe piosenki.

Czytaj więcej...

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie MłodzieżyK.S.M. powstało w Polsce na początku XX wieku. Niemal równocześnie powstały: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej. Organizacja istniała wówczas prawie we wszystkich miastach i wsiach Polskich. Celem stowarzyszenia było nauczanie młodych ludzi patriotyzmu oraz aktywności we własnym środowisku i zdobywanie zawodu. To z szeregów K.S.M.M. wywodzili się członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Czytaj więcej...

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”Najstarsze polskie towarzystwo sportowe, jak sama nazwa wskazuje była to organizacja gimnastyczna. Towarzystwo a konkretnie jego pierwsze gniazdo zostało założone 7 lutego 1867 we Lwowie. Działało również po odzyskaniu niepodległości i w okresie międzywojennym. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” we Lwowie przez pierwsze 17 lat było jedynym na ziemiach polskich. W późniejszym okresie poza Lwowem, zawiązały się 2 gniazda, jedno w Tarnowie i drugie w Stanisławowie a było to w roku 1884. Kolejne gniazda powstawały w Galicji.

Czytaj więcej...

Transport szynowy

Kolejną ciekawostką, jaką chciałem przybliżyć jest transport kolejowy na terenie naszej gminy. Większość mieszkańców pamięta jeszcze czasy, kiedy przez Kaźmierz kursowały pociągi pasażerskie i towarowe. Kaźmierz leży przecież na szlaku kolejowym z Poznania do Gorzowa przez Międzychód. Linia na odcinku od Rokietnicy do Międzychodu jest jednotorowa. Otwarcie linii Rokietnica – Pniewy odbyło się 01.02.1888r. a Pniewy – Międzychód 11.08.1888r.

 

Czytaj więcej...