1top
Jerzy Oses

FERMATA na Litwie   11 listopada 2019 r. obchodziliśmy 101. rocznicę Niepodległości Polski. Święto to jest bardzo ważnym wydarzeniem w Polsce, ale nie tylko, bo wraz z nami rocznicę niepodległości obchodzą także Polacy rozsiani po całym świecie. Między innymi na Litwie gdzie na zaproszenie tamtejszej Polonii udał się chór kameralny FERMATA z Gminnego Ośrodka Kultury w Kaźmierzu. W sobotę 9 listopada chór wystąpił przed publicznością miasta Ejszyszki a w niedzielę 10 listopada w ośrodku kultury w Dziewieniszkach. Obie miejscowości poza tym, że należą do Rejonu Solecznickiego na Wileńszczyźnie łączy też to, że przeważającą część ich mieszkańców stanowią Polacy. Polacy z krwi i kości, Polacy którzy, pomimo że ich dziadkowie przed laty stali się ofiarami pewnej niesprawiedliwości dziejowej i pozostając na swojej ziemi, zostali obywatelami innego państwa (Litwy), nigdy nie zapomnieli o polskich wartościach i tradycji. Przekazywany w rodzinach przez pokolenia patriotyzm sprawił, że nawet dzieci w wieku przedszkolnym recytują polskie wiersze i śpiewają polskie piosenki. Za to należy się szacunek zarówno rodzicom, jak i nauczycielom oraz tamtejszej społeczności, której wiele radości sprawił przyjazd chóru FERMATA z odległego Kaźmierza. W repertuarze zespołu znalazły się znane pieśni i piosenki religijne oraz patriotyczne.

Czytaj więcej: Chór FERMATA uświetnił obchody Święta Niepodległości Polski na Wieleńszczyźnie
Iwona Słomianowska-Mańka

Narodowe Święto Niepodległości   11 listopada 1918 roku był szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Upamiętniając tamto wydarzenie dzieci z grupy Starszaków i Zerówki z Przedszkola Niepublicznego im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Sokolnikach Wielkich przygotowały krótkie przedstawienie. Już w czwartek 7 listopada, w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym, dzieci wystąpiły dla zaproszonych gości z Przedszkola „Krasnal Hałabała” w Kaźmierzu oraz  oddziałów przedszkolnych z Bytynia i Gaju Wielkiego.

Czytaj więcej: Obchody Święta Niepodległości w przedszkolu w Sokolnikach Wielkich
Joanna Schulz

Pasowanie   25 października w Przedszkolu Niepublicznym im. św. U. Ledóchowskiej odbyło się Pasowanie na przedszkolaka. To wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola. Rozpoczęły ją występy najmłodszej grupy-Maluchów. Dzieci przedstawiły część artystyczną: śpiewając i tańcząc piosenki. Z dumą, wzruszeniem oraz z uśmiechem na twarzy, poczynaniom swych pociech przyglądali się rodzice. Nagradzali oni swe dzieci gromkimi brawami. Po pięknym występie, Maluszki złożyły przyrzeczenie: „Co dzień rano buzię mieć roześmianą.

Czytaj więcej: Jestem Przedszkolakiem!
Lech Poznań Sekcja Kaźmierz

1 listopada 2019   Zakończyła się kolejna zbiórka na renowację mogił i miejsc pamięci Powstańców Wielkopolskich. Kibice w całej Wielkopolsce znów stanęli na wysokości zadania obstawiając ponad 100 cmentarzy. Liczenie wciąż trwa. Ostateczny wynik poznamy pod koniec tygodnia, a suma już oscyluje w granicach zeszłorocznej kwesty.

Kaźmierscy patrioci tradycyjnie już prowadzili zbiórkę na 7 nekropoliach i uzbierali blisko 12,5 tysiąca złotych. Poniżej liczby z danych cmentarzy:
- Kaźmierz: 4 584,27 zł + 0,7 € + 10 Koron Czeskich; €
- Pniewy (cmentarz komunalny i parafialny): 2 811,92 zł + 1 €;
- Chrzypsko Wielkie: 2 138,94 zł + 5,5 €;
- Otorowo: 1 359,88 zł;
- Lusowo: 1 049,27 zł + 0,5 €;
- Lubosz: 447,33 zł.

Czytaj więcej: Kibice Lecha Poznań kwestowali na rzecz renowacji mogił Powstańców Wielkopolskich
Jerzy Oses

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej   W sobotę 12 października 2019 r. grupa członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej udała się na Ziemię Lubuską. Celem wycieczki, której pomysłodawcą i organizatorem był członek zarządu Towarzystwa p. Michał Stefanowski były; Folwark w Pszczewie i Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej w Międzyrzeczu. W programie wycieczki znalazły się m.in. zwiedzanie winnicy i obiektów Folwarku w Pszczewie oraz degustacja wytwarzanych w nim win. Natomiast w muzeum międzyrzeckim, które należy do najciekawszych miejsc w województwie lubuskim jedną z głównych atrakcji, są ruiny zamku królewskiego z czasów Kazimierza Wielkiego usytuowanego w widłach rzek Obry i Paklicy. Na uwagę zasługuje tam także największa w Polsce kolekcja portretów trumiennych z XVII i XVIII w. i bogate zbiory przedmiotów użytkowych udostępnionych w części etnograficznej muzeum. Piękna pogoda sprawiła, że wyjazd był bardzo udany, a jego uczestnicy wracali do Kaźmierza w świetnych nastojach.

Czytaj więcej: Z wizytą na Ziemi Lubuskiej