1top
Jerzy Oses

Wielka Tragedia Narodu Polskiego

   W dniu 10 kwietnia o godz. 8.56 w katastrofie rządowego samolotu TU 154M. na lotnisku wojskowym w Smoleńsku zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Prezydent wraz z małżonką Marią i towarzyszącymi im osobami ze świata polityki, kościoła, przedstawicieli Wojska Polskiego oraz członkami Rodzin Katyńskich leciał na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W jednej chwili Polska straciła wielu wybitnych ludzi, dla których słowo POLSKA było Świętością. Cześć Ich Pamięci !!!

Jerzy Oses

Czas wiosennych spacerów    Po długiej i mroźnej zimie przyroda w naszej okolicy pomału budzi się do życia. W świąteczny weekend wielu mieszkańców Kaźmierza wybrało się na spacer wykorzystując słoneczną aurę. Jak się okazuje bardzo atrakcyjnym miejscem na takie spacery są okolice stawów PZW przy ul. Leśnej i zalewu Radzyny.

Czytaj więcej: Czas wiosennych spacerów
Jerzy Oses

Prezentacja Obrzędów Wielkanocnych    Przez ostatnie kilka lat w Niedzielę Palmową, Gminny Ośrodek Kultury w Kaźmierzu organizował dla mieszkańców naszj gminy, Prezentacje Stołów Wielkanocnych. Podczas tych imprez swoje stoły ze świątecznymi specjałami prezentowali mieszkańcy poszczególnych sołectw i uczniowie gminnych szkół. Jak wspomina dyrektor kaźmierskiego ośrodka kultury, Piotr Pospieszny, Kaźmierz był pierwszym organizatorem tego typu imprez w naszym powiecie. W tym roku organizatorzy odeszli jednak nieco od stołów, a skupili się raczej na prezentacji obrzędów, które towarzyszą nam w okresie Wielkanocy. 28 marca 2010 r. świąteczne obyczaje, które mocno zakorzeniły się w polskiej tradycji, zaprezentowali uczniowie szkół z Sokolnik Wielkich, Gaju Wielkiego i Kaźmierza.

Czytaj więcej: Prezentacja Obrzędów Wielkanocnych
Jerzy Oses

"Kaziukowy" koncert w Kaźmierzu    Od kilku lat mieszkańcy naszej gminy włączają się w coroczne, wielkopolskie obchody „Kaziuków” święta, które chociaż swoje korzenie ma na Ziemi Wileńskiej, to jednak od wielu lat na dobre zagościło w wielu miastach Polski. Wielkopolski „Kaziuk Wileński”, w tym roku obchodzony już po raz 17, swoje "epicentrum" miał w niedzielę 7 marca 2010 r. na poznańskim Starym Rynku.

Czytaj więcej: "Kaziukowy" koncert w Kaźmierzu