1top
Remigiusz Kaczmarek

Sokolnickie Jasełka   Czas Bożego Narodzenia niezaprzeczalnie wiąże się z pewnymi symbolami i rytuałami, które rok rocznie przeżywamy na nowo. Na szczęście postęp cywilizacyjny nie zabił w sercach ludzkich tych odwiecznych pragnień i dążeń w „tropieniu” dobra, miłości i pokoju. W tych poszukiwaniach pomagają ludziom przywołane tu symbole i obrzędy. Wśród nich pierwszoplanową rolę spełniają: szopka Bożonarodzeniowa, kolędy, świąteczne drzewko i jasełka.

Czytaj więcej: Sokolnickie Jasełka
Remigiusz Kaczmarek

Europejskie Spotkania Młodych w Kaźmierzu   „Pielgrzymka zaufania przez ziemię”, czyli kilku dniowe spotkanie młodych organizowana w tym roku w Poznaniu przez wspólnotę braci z francuskiego Taizé zakończyła się w sobotę 2 stycznia. Zasadnicza część tych spotkań odbywała się na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz w całym Poznaniu. Jednak rzesza ponad 30 tys. osób przybyłych z 50 krajów Europy i świata, została rozlokowana także w pobliskich miejscowościach. W ten sposób nie tylko Poznań gościł uczestników zlotu. Imprezie towarzyszyło wiele dodatkowych wystaw, pokazów i ekspozycji oraz wykładów i paneli. Swą pracą wsparło to przedsięwzięcie rzesza około 2000 wolontariuszy, wśród których oczywiście nie zabrakło najliczniejszej grupy, czyli Polaków a w tym ludzi, dla których te spotkania były okazją by zapoznać się z tym, co głoszą bracia ze wspólnoty z Taizé.

Czytaj więcej: Europejskie Spotkania Młodych w Kaźmierzu – sukces !
Jerzy Oses

Opłatek w klimacie wileńskim    Wielkimi krokami zbliżamy się do pięknych Świąt Bożego Narodzenia. O tym, że święta są już blisko świadczyć mogą organizowane tu i ówdzie tradycyjne spotkania opłatkowe. Przyjęło się bowiem, iż organizacje, które choć troszkę utożsamiają się z chrześcijaństwem, w tym okresie tego typu spotkania organizują. Nic w tym dziwnego bo przecież akurat te święta upamiętniające narodzenie Jezusa Chrystusa są najbardziej chrześcijańskie.

Czytaj więcej: Opłatek w klimacie wileńskim
Remigiusz Kaczmarek

Mikołaj w przedszkolu   Zimy na szczęście jeszcze nie widać, a jedyne jej zwiastuny to wystrój sklepowych wystaw, które już zapraszają do robienia przedświątecznych zakupów. Jednak w tym okresie wydarza się coś, co zawsze elektryzuje dzieci, coś bardzo przyjemnego i coś, na co dzieci z niecierpliwością czekają. Tym czymś są oczywiście odwiedziny świętego Mikołaja w dniu 6 grudnia. Jest to odwieczny termin w którym on się pojawia i ... rozdaje prezenty. Czasami zdarza się jednak, że musi on przedłużyć swą pracę na kolejne dni.

Czytaj więcej: Święty Mikołaj w przedszkolu