1top
Jerzy Oses

Opłatek w klimacie wileńskim    Wielkimi krokami zbliżamy się do pięknych Świąt Bożego Narodzenia. O tym, że święta są już blisko świadczyć mogą organizowane tu i ówdzie tradycyjne spotkania opłatkowe. Przyjęło się bowiem, iż organizacje, które choć troszkę utożsamiają się z chrześcijaństwem, w tym okresie tego typu spotkania organizują. Nic w tym dziwnego bo przecież akurat te święta upamiętniające narodzenie Jezusa Chrystusa są najbardziej chrześcijańskie.

Czytaj więcej: Opłatek w klimacie wileńskim
Remigiusz Kaczmarek

Mikołaj w przedszkolu   Zimy na szczęście jeszcze nie widać, a jedyne jej zwiastuny to wystrój sklepowych wystaw, które już zapraszają do robienia przedświątecznych zakupów. Jednak w tym okresie wydarza się coś, co zawsze elektryzuje dzieci, coś bardzo przyjemnego i coś, na co dzieci z niecierpliwością czekają. Tym czymś są oczywiście odwiedziny świętego Mikołaja w dniu 6 grudnia. Jest to odwieczny termin w którym on się pojawia i ... rozdaje prezenty. Czasami zdarza się jednak, że musi on przedłużyć swą pracę na kolejne dni.

Czytaj więcej: Święty Mikołaj w przedszkolu
Remigiusz Kaczmarek

Poetyckie Barwy Jesieni   „Poetyckie barwy jesieni" – to druga edycja konkursu recytatorskiego, który popołudniem 26 listopada został przeprowadzony w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaźmierzu. Udział w nim wzięli uczniowie ze szkół naszej gminy a konkretnie to z Gaju Wielkiego, Sokolnik Wielkich i Kaźmierza. Młodzi wykonawcy otrzymali niebywałą sposobność, aby zaprezentować się wraz ze swoimi interpretacjami poezji tudzież prozy. Jury oceniło aż 32 prezentacje.

Czytaj więcej: Wierszem w jesień!
Remigiusz Kaczmarek

Stowarzyszenie Kaźmierz   Na początku dyskusja toczyła się wokół nazwy stowarzyszenia. Przewodniczący zaproponował nazwę ”Auxilior”, co w dosłownym tłumaczeniu z języka łacińskiego znaczy - pomagać, nieść pomoc. W trakcie dyskusji przeważył jednak pogląd by nazwa była owszem jednowyrazowa, ale jednocześnie jak najbardziej związana z naszą małą ojczyzną i jej mieszkańcami. Wśród propozycji nazwy padły min. takie zgłoszenia: „Carpe Diem”, „Stowarzyszenie Kaźmierskie”, „Jutrzenka” , „Kaźmierzanka” i „Budko”. Po burzliwej debacie i kilkukrotnym podejściu do tematu postanowiono gremialnie, że stowarzyszenie przybierze nazwę po prostu  „KAŻMIERZ”.

Czytaj więcej: Powstało nowe stowarzyszenie!