1top
s. Barbara Milewska

Spotkanie integracyjne dla rodziców maluchów !!!    Niedzielne popołudnie 22 listopada maluchy z przedszkola Sióstr Urszulanek w Sokolnikach Wielkich spędziły razem ze swymi rodzicami. Spotkanie zostało zorganizowane w przedszkolu ponieważ to miejsce znają wszyscy doskonale i nawet te najmniejsze osóbki zdążyły się już z nim oswoić przychodząc tu codziennie od września. W ten sposób chcieliśmy poznać się bliżej i pokazać, że dorośli potrafią się bawić wespół ze swymi pociechami.

Czytaj więcej: Spotkanie integracyjne dla rodziców maluchów !!!
Remigiusz Kaczmarek

Kaźmierska jesień   Cóż, mamy już pełnię jesieni. Niektórzy ludzie mówią, że ona też może być fajna i ja niewątpliwie należę do tej grupy jej zwolenników. Wszelako w tym roku nie mogę się do niej jakoś przyzwyczaić. Czuję, że zdecydowanie brak mi słonecznych dni. Dlaczego? Nie potrafię sobie odpowiedzieć na to pytanie. Pomimo jednak tej wewnętrznej rozterki znalazłam czas, a ściślej rzecz ujmując to poświęciłem dosłownie chwileczkę na to, by przez moment pomyśleć o jesiennej zadumie zabarwionej kroplą nostalgii. Stało się to dzięki wystawie, na którą niespodziewanie natrafiłem wchodząc do gmachu Urzędu Gminy.

Czytaj więcej: „Kaźmierska jesień w oczach dziecka”
Jerzy Oses

Kulturalny Stulatek   Z przekazów historycznych wiemy, że budynek, w którym mieści się obecnie siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Kaźmierzu zbudowany został w roku 1909. Budowniczymi obiektu byli członkowie powstałego w Kaźmierzu w roku 1907 Katolickiego Towarzystwa Robotników Polskich; Stowarzyszenia o bardzo ścisłym powiązaniu z Kościołem Katolickim, lecz wyłącznie świeckim statusie. W statusach, bowiem do podstawowych zadań zaliczały się samopomoc oraz ochrona interesów dawnych przedsiębiorców. Towarzystwo należało do jednych z wielu organizacji, jakie licznie powstawały w tamtych czasach na naszych ziemiach.

Czytaj więcej: Kulturalny Stulatek
Jerzy Oses

Obchody Święta Niepodległości - 11.11.2009    Uroczystą mszą koncelebrowaną w intencji Ojczyzny i w intencji budowniczych Domu Katolickiego, którego 100-lecie obchodzimy w tym roku, rozpoczęły się dzisiejsze obchody Święta Niepodległości. We mszy świętej udział wzięły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz organizacji społecznych z naszej gminy i parafii. W homilii ks. proboszcz Krzysztof Musiał przypomniał historię Domu Katolickiego przytaczając mało znane szczegóły z tamtego okresu. Na zakończenie mszy św. zwracając się do jej uczestników zwrócił uwagę na konieczność pielęgnowania tradycji patriotycznych, dbałości o umiłowaną Ojczyznę i przekazywania młodym pokoleniom ducha patriotyzmu. Zwieńczeniem uroczystej mszy było odśpiewanie pieśni „Boże, coś Polskę”.

Czytaj więcej: Obchody Święta Niepodległości - 11.11.2009
Lucyna Kubala

Dzień Pyry   Skąd pochodzą ziemniaki? Od kiedy są znane w Polsce? Jaki król przyłożył rękę do tego, że znalazły się na naszych stołach? Na ile sposobów można je przyrządzić? Odpowiedzi na te pytania znają już dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sokolnikach Wielkich. Tradycją już jest w naszej szkole, że na początku jesieni organizujemy Święto Pieczonego Ziemniaka, nazywane u nas bardziej swojsko Dniem Pyry. Również i w tym roku nie odmówiliśmy sobie tej przyjemności.

Czytaj więcej: Dzień Pyry