1top
Remigiusz Kaczmarek

Pasowanie na przedszkolaka   „Pasowanie na przedszkolaka jest kolejnym etapem okresu adaptacji dziecka trzyletniego do nowych warunków”... Te słowa najlepiej oddają sens i znaczenie drobnej zdawałoby się ceremonii, jaką jest przyjęcie najmłodszego pokolenia dzieci w poczet braci przedszkolnej. W placówce prowadzonej przez Urszulanki w Sokolnikach Wielkich taka okoliczność miała miejsce w ostatni październikowy piątek b/r. Aktu pasowania na poważnego było nie było przedszkolaka dokonała dyrektor tej placówki s. Jadwiga Wojciechowska.

Czytaj więcej: Tanecznym krokiem w przedszkolne progi
Jerzy Oses

Stere - Kapliczka   W ostatnich latach na terenie naszej gminy miało miejsce poświęcenie kilku odrestaurowanych bądź też całkowicie nowych krzyży przydrożnych i figur. Po Kaźmierzu, Sokolnikach Wielkich, Kiączynie i Chlewiskach przyszedł czas na przydrożną kapliczkę w miejscowości Stare. Według przekazu, który przetrwał do dziś wśród obecnych i byłych mieszkańców Starego, kapliczka z figurą Najświętszej Maryi Panny postawiona została w XIX wieku. Postać Maryi wystrugał z pnia brzozowego miejscowy pasterz. W 1939 r., na rozkaz niemieckiego okupanta kapliczka została wyburzona. Jednak rzeźba Madonny i krzyż ze szczytu zostały ukryte przez ówczesnego włodarza folwarcznego Franciszka Kaczmarka.

Czytaj więcej: Śladami naszych przodków
Remigiusz Kaczmarek

Spotkanie Integracyjne   Żyją wśród nas ludzie, którzy odbiegają od powszechnego wizerunku tzw. normalnej osoby w naszym skomercjalizowanym społeczeństwie. Nierzadko tacy ludzie są wyśmiewani, ale jeszcze częściej po prostu ignorowani i odtrącani. Najgorsze jest to, że obraz takiego człowieka jest tak naprawdę wypaczony i bardzo krzywdzący a osoby w pełni sprawne nie zdają sobie sprawy jak łatwo mogą się znaleźć po drugiej stronie barykady. We wtorkowe południe 20 października 2009 odbyło się spotkanie zaplanowane właśnie z myślą o ludziach niepełnosprawnych. Organizatorami tego przedsięwzięcia były osoby pracujące w Kaźmierskim Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej i Gminnym Ośrodku Kultury.

Czytaj więcej: Spotkanie integracyjno-rozrywkowe dla osób niepełnosprawnych
Remigiusz Kaczmarek

31 Rocznica wyboru papieża Jana Pawła II    W piątek 16 października b/r roku obchodziliśmy 31 rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na „Stolicę Piotrową”. Wcześniej w niedzielę 11 października wspominaliśmy natomiast jego osobę, a w zasadzie jego myśli, którymi nas pokrzepiał przez wszystkie lata swego pontyfikatu. Wspomnienie to odbywało się w ramach IX „Dnia Papieskiego” organizowanego przez fundację: Dzieło Nowego Tysiąclecia. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów było hasło: „Jan Paweł II – Papież Wolności”.

Czytaj więcej: 31 Rocznica wyboru papieża Jana Pawła II
Jerzy Oses

Złoci Jubilaci 2009   W niedzielę 20 września 15 par obchodziło uroczyście Jubileusz 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego. Uroczystość od kilku lat ma charakter gminno-parafialny i tak, jak co roku rozpoczęła się Mszą Świętą koncelebrowaną, której przewodniczył proboszcz naszej parafii ks. Krzysztof Musiał. Podczas mszy, w której uczestniczyli ks. Tadeusz Murawski proboszcz parafii w Ceradzu Kościelnym i wikariusz parafii kaźmierskiej ks. Waldemar Bączkowski, dostojni Jubilaci obdarowani zostali pamiątkowymi krzyżami.

Czytaj więcej: 50 lat wspólnego życia