1top
Jerzy Oses

Helena Oses   W sobotę 13 lipca w Szkole Muzycznej przy ul. Solnej w Poznaniu odbył się koncert z okazji 75. rocznicy operacji „Ostra Brama” i 30-lecia Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Przed publicznością wystąpiła KAPELA WILEŃSKA, a impreza była okazją do wręczenia tegorocznej Nagrody Żurawina Zbigniewowi Lewickiemu-koncertmistrzowi i pierwszemu skrzypkowi Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Wilnie oraz członkowi KAPELI WILEŃSKIEJ. Tym, którzy nie kojarzą muzyka podpowiem, że to ten sam który w ubiegłym roku dyrygował litewskim lokomotywom, które zagrały hymn Polski w rocznicę naszej niepodległości. https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=QzHmGGqOwq8
Podczas Koncertu oficjalnie wręczone zostały przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego (na Wniosek Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej) Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą uhonorowano m.in. p. Helenę Oses z Kaźmierza oraz medale „Pro Patria”. Wręczenia odznaczeń dokonał przedstawiciel wojewody wielkopolskiego p. Przemysław Terlecki. Warto wspomnieć także o tym, że bardzo ciekawą, chociaż krótką (ze względu na ograniczenia czasowe) prelekcję na temat operacji „Ostra Brama” wygłosił historyk dr Dariusz Kucharski.

Czytaj więcej: Helena Oses wśród „Zasłużonych dla Kultury Polskiej”
Jerzy Oses

AVE MARIA w letnim brzmieniu   Niedzielny wieczór 30 czerwca 2019 r. w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kaźmierzu wypełniły dźwięki wspaniałej muzyki organowej. Na prawdziwą ucztę dla uszu zaprosił miłośników muzyki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaźmierzu. Był to już czwarty koncert w naszym kościele, ale ten wyróżnił się tym, że zgromadził bardzo liczną publiczność, co mile zaskoczyło organizatorów i występujących artystów. Na koncert zatytułowany „AVE MARIA w letnim brzmieniu” złożyło się kilkanaście utworów znakomitych kompozytorów, które po mistrzowsku wykonali; sopranistka-Barbara Gutaj-Monowid, skrzypaczka-Emilia Gutaj i organista Krzysztof Koput. Organizatorami obok UTW byli ponadto; Starostwo Powiatowe w Szamotułach, proboszcz naszej parafii ks. Krzysztof Musiał a spory wkład realizację tego, jak i poprzednich koncertów miała p. Dorota Kwiatkowska. Prowadzącym ten ponad godzinny koncert był Waldemar Hermann.

Czytaj więcej: „AVE MARIA w letnim brzmieniu”