Lokalne kalendarium
No events found.
Kalendarium - LUTY
Kolejna część naszego lokalnego KALENDARIUM. Tym, razem przypominamy wydarzeniami, które miały miejsce na przestrzeni kilkudziesięciu lat w miesiącu LUTY
Kalendarium - STYCZEŃ
Drodzy miłośnicy i obserwatorzy naszej strony, specjalnie dla Was rozpoczynamy nowy projekt zachęcający Was do poznawania historii gminy Kaźmierz. Jest to takie filmowe lokalne kalendarium przedstawiające ciekawe wydarzenia z przeszłości i przedstawiające sylwetki mieszkańców naszej gminy, którzy mieli swój mniejszy lub większy wpływ na życie naszej społeczności. Znajdą się w nim społecznicy, bohaterowie walk o niepodległość, nauczyciele, urzędnicy i osoby, którym spełniły się składane im życzenia 100 lat. Co ważne informacje zawarte w comiesięcznych publikacjach pochodzą z tej strony, do której odwiedzania chciałbym Was zachęcić. Tutaj znajdziecie bowiem obszerniejsze opisy, zawartych w kalendarium tematów. Dzisiaj pierwsza część związana z wydarzeniami, które miały miejsce w miesiącu STYCZEŃ. Filmy będą publikowane co miesiąc, ale odcinki nie będą ukazywać się regularnie, czyli w określony dzień miesiąca tylko powiedzmy zawsze po 15 dniu każdego miesiąca i przed ostatnim dniem miesiąca. Na koniec jeszcze prośba, jeżeli posiadacie jakieś materiały na temat Waszych przodków tj. fotografie, życiorysy itp. i chcielibyście, aby pamięć o nich przetrwała, zapraszam do kontaktu na adres mailowy
Narodowy Dzień Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
27 grudnia w 106. Rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego mieszkańcy gminy Kaźmierz wraz z przedstawicielami władz samorządowych i instytucji spotkali się pod obeliskiem upamiętniającym bohaterskich Powstańców mieszkańców naszej gminy.
Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości
W niedzielę 10 listopada w Kaźmierzu odbył się koncert okolicznościowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na scenie kaźmierskiego kina wystąpiły dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z Bytynia i Kaźmierza oraz kaźmierski Chór im. Stanisława Moniuszki. Zapraszam do obejrzenia relacji filmowej z tego wydarzenia.
Wieczornica Pamięci w Szkole Podstawowej w Bytyniu
O tym, że szkołę w Bytyniu wyróżnia patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży wiemy nie od dziś. Liczne rocznicowe apele w szkole i w oddziałach przedszkolnych to już wieloletnia tradycja. Uczniowie szkoły bytyńskiej uczestniczą w akcji „Zapal Znicz Pamięci” organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Uczestniczą także wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Historii HUZAR w projekcie Fundacji Kochania Poznania „Wspólna Sprawa 1944” propagującym zachowanie pamięci o Wielkopolanach uczestniczących w Powstaniu Warszawskim. Szkoła włącza się również w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła do Hymnu" i w wiele innych akcji o charakterze stricte patriotycznym. Nie mogło więc zabraknąć przed 11 listopada kolejnej „Wieczornicy Pamięci” z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 8 listopada Zespół Szkolno Przedszkolny w Bytyniu zaprosił osoby zainteresowane na spotkanie, którego tegoroczne hasło brzmi „Dumni z Polski”. Uczniowie przygotowani przez swoich nauczycieli zaprezentowali bardzo ciekawy program artystyczny. Były wiersze i piosenki w większości śpiewane wraz z publicznością no i robiący na wszystkich spore wrażenie układ taneczny z białoczerwonymi kwiatami. Wśród publiczności obecni byli Wójt Gminy Kaźmierz Zenon Gałka i sekretarz gminy Janusz Stróżyk. Po koncercie jego uczestników zaproszono na słodki poczęstunek do sali, w której zamontowana jest wystawa prac zgłoszonych do konkursu pt. „Dumni z Polski”.
„Zapal Znicz Pamięci”
„Zapal Znicz Pamięci” to akcja medialno-edukacyjna organizowana cyklicznie przez Instytut Pamięci Narodowej. Do akcji przystąpił Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Arkadego Fiedlera w Bytyniu. Dyrekcja szkoły i uczniowie zaprosili mieszkańców gminy Kaźmierz pod Pomnik Ofiar II wojny światowej, który stoi w Lesie Bytyńskim w miejscu, gdzie w 1939 r. dokonano mordu na Polakach.
Pamięci Piotra Pospiesznego 1963 - 2024

Ostanie pożegnanie śp. Stanisława Smoczka
W sobotę 13 lipca 2024 r. wraz z rodziną, sąsiadami i znajomymi pożegnaliśmy zmarłego 8 lipca śp. Stanisława Smoczka, człowieka skromnego o wielkim sercu. W zasadzie mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych i może się wydawać, że faktycznie tak jest, bo kiedy ktoś odchodzi czy to z pracy, czy z jakiejś organizacji to na jego miejsce wchodzi inna osoba, która kontynuuje zadania swojego poprzednika. Niestety nie zgadzam się z tym tak do końca, bo są ludzie, których zastąpić się po prostu nie da. Być może można go zastąpić jako osobę fizyczną, ale nie da się zastąpić jego charakteru, jego usposobienia, jego wrażliwości i w końcu życzliwości, i miłości do bliźniego. Do takich ludzi należał Pan śp. Stanisław Smoczek. Człowiek niezwykle pokorny, skromny i zawsze pozytywnie nastawiony do każdej spotkanej osoby.
Członkowie TMWiZW o/Kaźmierz na Jarmarku Wielkanocnym w Szreniawie
Krótki klip filmowy z wyprawy do Szreniawy, gdzie przy tamtejszym Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w dniach 23-24 marca odbywał się Jarmark Wielkanocny. Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji dla gości i przy okazji można było zwiedzić wspomniane muzeum. Z zaproszenia skorzystali członkowie Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej o/Kaźmierz.