W poniedziałek 1 sierpnia obchodziliśmy 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Tradycyjnie już tego dnia do Warszawy udała się grupa Wielkopolan zaangażowanych w projekt Fundacji Kochania Poznania „Wspólna Sprawa 1944”. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o mieszkańcach wielkopolski - uczestnikach powstania warszawskiego. W tej edycji projektu zaprezentowano sylwetki Jana Nowaka Jeziorańskiego, Stefana Sojeckiego, Krystyny Wizówny-Łyczywek, Kazimierza Grendy i Edwarda Serwańskiego.
Po raz kolejny na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy Krakowskim Przedmieściu zorganizowano Wielkopolską Barykadę’44, która ma na celu zobrazowanie ówczesnej sytuacji, w jakiej znaleźli się warszawiacy w czasie wybuchu powstania. Nie byłoby to możliwe bez udziału grup rekonstrukcyjnych, które zaprezentowały broń, jaką posługiwali się powstańcy. Zaprezentowały umundurowanie i przedstawiły, w jaki sposób nawiązywano łączność pomiędzy powstańczymi oddziałami, a także, w jaki sposób wytwarzano i kolportowano wszelkiego rodzaju ulotki. Tutaj wspomnę, że wśród tych grup nie zabrakło rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Miłośników Historii HUZAR z Kaźmierza, którzy właśnie zaprezentowali proste urządzenia do kolportażu ulotek. Na stanowisku zaprezentowali też, w jaki sposób wykonywano powstańcze opaski, które rozdawano odwiedzającym. SMH HUZAR wspierali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu.
Dla odwiedzających poszczególne stoiska organizatorzy przygotowali także kilka zadań do wykonania, za które otrzymywali pieczątki. Ta forma szczególnie zainteresowała osoby, które przybyły z dziećmi, ale nie tylko, bo i dorośli dali się wciągnąć w wir tej historycznej wycieczki w czasie.
Podsumowując 1 sierpnia na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego działo się wiele ciekawych rzeczy. Były rozmowy z autentycznymi uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed 78. lat Janem Witkowskim ps. "Jaś" i Januszem Komorowskim ps. "Antek".
Można było obejrzeć widowisko „Zapisane Historie” w wykonaniu Studenckiego Koła Literacko-Teatralnego DYGRESJA z Poznania i spektakl „Dzień z życia powstańca” przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu.
I tylko na chwilę czas się zatrzymał, kiedy dokładnie o godz. 17:00 zawyły syreny. Wtedy minutą ciszy Warszawa i mieszkańcy całej Polski uczcili bohaterski zryw mieszkańców okupowanej przez niemieckie wojska stolicy.