Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Wróć na górę
Dzisiaj jest: 22 Czerwiec 2018    |    Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Tomasz

Lokalne Kalendarium

Brak ważnych wydarzeń

POGODA

Jakość Powietrza - Kaźmierz

Odwiedza nas 38 gości oraz 0 użytkowników.

5725285
Dzisiaj
Wczoraj
575
8654
Masz firmę w Kaźmierzu ? Tutaj możesz się zareklamować
Smoczek Stanisław. Zakład Kamieniarski. Nagrobki, Schody, Parapety.
Zamów bezpłatną reklamę poprzez formularz kontaktowy

Panel Logowania

Lekcja patriotyzmu w kaźmierskiej podstawówce

II Przegląd Pieśni Patriotycznej – „Żeby Polska Była Polską…”    W piątek 5 lutego 2016 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mari Dąbrowskiej w Kaźmierzu zafundowali mieszkańcom gminy Kaźmierz porządną dawkę patriotyzmu. Na zorganizowany przez grono pedagogiczne i uczniów wspomnianej placówki II Przegląd Pieśni Patriotycznej – „Żeby Polska Była Polską…” przybyła liczna grupa zaproszonych gości. Imprezie towarzyszyły hasła „966 Chrzest Polski” i „1944 Powstanie Warszawskie”. Na wstępie przy pomocy świetnie przygotowanej przez p. Pawłowską prezentacji multimedialnej, zapoznano uczestników z historią powstania państwa polskiego i dalszymi jego losami. Była mowa o chrzcie Polski przyjętym przez Mieszka I, bitwach z Krzyżakami i bohaterskich zrywach powstańczych, które miały przywrócić nam niepodległość.

   O zgodność prezentacji z rzeczywistością zadbała nauczycielka historii p. Magdalena Łyskanowska. O oprawę muzyczną zadbał jak zwykle niezawodny p. Robert Winiecki. Dzięki temu uczestnicy spotkania mieli wrażenie podróży w czasie, gdzie po spotkaniu się z plemieniem Polan obserwowali przejęcie nad nim władzy przez ród Piastów i dalej postępującą chrystianizację państwa, któremu nadano nazwę Polska. Wśród pieśni patriotycznych nie mogło więc zabraknąć „Bogurodzicy”, najstarszej polskiej pieśni religijnej uznawanej za pierwszy hymn Polski. Pieśń tą usłyszeliśmy w wykonaniu najmłodszych uczestników przeglądu. W dalszej części po krótkiej przerwie, w trakcie której zaproszono wszystkich uczestników na słodki poczęstunek, nastąpiła część poświęcona utworom towarzyszącym w walce naszym legionom, powstańcom i żołnierzom Wojska Polskiego. Wykonywane przez dzieci utwory nawiązywały do przedstawianych wydarzeń.

   Całe spotkanie miało charakter imprezy otwartej i każdy mógł w nim uczestniczyć. Wspomniałem wcześniej o gościach, wśród których byli m.in. Wójt Gminy Kaźmierz Zenon Gałka, proboszcz naszej parafii ks. Krzysztof Musiał, emerytowani dyrektorzy Szkoły Podstawowej p. Janina Łuczak i p. Andrzej Pawłowski. Jak wspomniał na powitanie dyrektor szkoły p. Mariusz Pielucha starał się on zaprosić osoby - przedstawicieli różnych grup społecznych (stowarzyszeń), zaangażowanych w ruch patriotyczny na naszym terenie w celu wzajemnego poznania się. Wniosek z tego taki, że spotykamy się i wspieramy wzajemnie w naszych działaniach więc wypada się lepiej poznać i podyskutować o planach na przyszłość.

   Dzięki postawie obecnego dyrektora szkoły p. Mariusza patriotyzm wśród kaźmierskich dzieci ma się bardzo dobrze. Mam wrażenie, że w ostatnich latach w Kaźmierzu daje się zauważyć coraz to większe zainteresowanie historią naszego kraju. Z całą pewnością jest to zasługa nauczycieli, którzy kolejnym pokoleniom starają się przekazywać niezakłamaną historię Polski. Czczenie pamięci uczestników Powstania Wielkopolskiego i Żołnierzy Wyklętych stało się coroczną tradycją. Wielka tutaj również zasługa naszego proboszcza ks. Krzysztofa, kibiców Lecha Poznań i opiekunów kaźmierskich harcerzy. Swój wkład mają tutaj również grupy miłośników militari i rekonstrukcyjne. Każdy sposób na przyswojenie historii jest dobry, a widowiskowość tego jeszcze bardziej działa na wyobraźnię dzieci. Tutaj również ukłon w stronę naszych lokalnych władz oświatowych za zgodę na wykonanie na ścianie sali gimnastycznej graffiti obrazującego rotmistrza Witolda Pileckiego.

   Tego typu akcje są wyraźną kontynuacją działań naszych przodków. Z historii wiemy, że kaźmierzanie nawet w trudnych dla naszej ojczyzny czasach (zabory i okupacja niemiecka) zawsze starali się wychowywać swoje dzieci w duchu patriotyzmu i chrześcijaństwa. Narażając własne życie nauczyciele w ukryciu uczyli j. polskiego kiedy w szkołach było to zabronione. Miejsca do takich tajnych nauk udzielali mieszkańcy naszej gminy, którzy również mogli przypłacić to życiem. Podczas uroczystości lokalnych, do których należały rocznice różnych organizacji i stowarzyszeń, pomimo zakazu śpiewano polskie pieśni. Duży wkład w krzewieniu kultury polskiej miało tutaj Koło Śpiewacze „Moniuszko” obecnie chór im. St. Moniuszki obchodzący w ubiegłym roku 95-lecie swojego istnienia.

   Odwiedzały naszą gminę takie osoby jak Napoleon Bonaparte, który gościł u Niegolewskich w Bytyniu, generał broni Wojska Polskiego Józef Haller - Komendant Polowych Drużyn Sokolich (Kaźmierskie gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” założone zostało 10 maja 1925 r), arcybiskup August Hlond prymas Polski w latach 1926-1948, częstym gościem był kompozytor Feliks Nowowiejski (autor m.in. muzyki do „Roty” Marii Konopnickiej).

   Wszystko wskazuje na to, że mieliśmy prawdopodobnie wśród naszych mieszkańców rycerzy, którzy walczyli pod Grunwaldem pod dowództwem Sędziwoja z Ostroroga. Wiemy, że nasi mieszkańcy walczyli w Powstaniu Wlkp., brali udział w Powstaniu Warszawskim, walczyli na różnych frontach I i II wojny światowej m.in. w armii generała Władysława Andersa pod Monte Cassino. Dzięki naszym przodkom z naszej historii możemy być dumni.

   Dzięki pokoleniom nauczycieli i kierownictwa naszej szkoły dawniej powszechnej, a obecnie podstawowej nasza historia nie została zapomniana. Starajmy się zatem, aby pamięć o naszych przodkach przetrwała przez kolejne pokolenia w myśl słów kardynała Stefana Wyszyńskiego „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się”.

   Kierownictwu i nauczycielom Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu należą się gratulacje i życzenia dalszych sukcesów w patriotycznym wychowaniu najmłodszych mieszkańców naszej gminy.