Na artykuł złożyły się teksty napisane przez Wandę Niegolewską, córkę Andrzeja Niegolewskiego - ostatniego właściciela Dóbr Rycerskich - Bytyń, przed II. Wojną światową, na podstawie wspomnień o rodzicach oraz materiałów zachowanych w archiwum rodzinnym. Przypomnę, że brat Andrzeja - Zygmunt gospodarzył przed wybuchem wojny w majątku Chlewiska. Maksyma rodowa Niegolewskich brzmi „CZYŃ COŚ POWINIEN, BĘDZIE CO MOŻE”. Zapraszam do zapoznania się z prawdziwymi losami tej zacnej i zasłużonej dla Wielkopolski rodziny.
Informacje o rodach/rodzinach, których członkowie mieli pozytywny wpływ na rozwój naszej gminy. Jeśli chcesz przedstawić swoją rodzinę, zadzwoń 603811891, lub napisz j.oses@op.pl.
Kaźmierskie Rodziny
NIEGOLEWSCY HERBU GRZYMAŁA
Rodzina Oses
Oses to tylko w samym Kaźmierzu jest już dość liczny klan. Wiele rodzin, które noszą inne nazwiska są z nami spokrewnione, ponieważ ich dziadkowie czy też pradziadkowie nazywali się Oses. Spotyka się też krewnych, których nazwisko pisane jest w formie Osses. Być może czyjś błąd w pisowni przed laty sprawił, że występuje ono w tej formie. Jednak nazwisko Osses to całkiem inna historia, a czyjś błąd w pisowni połączył te podobnie brzmiące nazwiska i dlatego w historii spotkać można było krewnych, którzy swoje nazwiska pisali w nieco inny sposób. Wróćmy jednak do rodziny o nazwisku Oses.
Jarochowscy z Sokolnik Małych
Kazimierz Jarochowski 1828-1888 historyk. Przyszedł na świat 12 września 1828 r. w Sokolnikach Małych na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego, jako syn Cypriana i Konstancji z Trąmpczyńskich. Ojciec Cyprian Łukasz Jarochowski (1796-1863), właściciel Sokolnik Małych, studiował na uniwersytetach w Berlinie i we Wrocławiu, brał udział w powstaniu listopadowym (1830-1831) jako adiutant gen. Tomasza Łubieńskiego; odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Wojskowego Polskiego (Virtuti Militari).