Dzięki działom tematycznym
łatwiej jest dotrzeć do interesujących Cię informacji
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  Opis ciekawych wydarzeń, które miały miejsce na terenie gminy Kaźmierz, a także ciekawe fotografie z dodanymi opisami i komentarzami.

   Nie wiem, ile osób zdaje sobie sprawę z tego, że wskutek parcelacji majątków ziemskich w II RP, której celem był podział większej własności rolnej na mniejsze działki, które przeznaczane były na cele związane z reformą rolną i osadnictwem powstała wieś Dolne Pole. Było to w latach 20. XX w. kiedy rozparcelowano część majątku Chlewiska i folwarku Brzezno. Tutaj przy okazji fotografia z roku 1937 (udostępniona nam przez p. Bogumiłę Galewską) dokumentująca uroczystość poświęcenia krzyża przydrożnego we wsi Dolne Pole. Z informacji, których udzielił nam mieszkający w Dolnym Polu p. Józef Gawlak pieniądze na zakup drewna na krzyż, pochodziły z dzierżawy (za obwody łowieckie) od kół łowieckich. Drewno na krzyż, który początkowo miał stać po prawej stronie drogi, wjeżdżając do wsi od strony Kaźmierza, wyrabiał mieszkający wówczas w Dolnym Polu cieśla p. Stanisław Walkowiak.

   Po wykopaniu dołu okazało się, że nachodziła do niego woda, co spowodowane było bliskością stawu. Wtedy zapadła decyzja o zmianie lokalizacji i krzyż stanął bliżej wsi po lewej stronie drogi w miejscu, gdzie stoi do dziś. W czasie II wojny światowej, kiedy Niemcy niszczyli symbole chrześcijańskie w Polsce krzyż w Dolnym Polu szczęśliwie przetrwał ukryty w stodole pp. Malinowskich. Znane są też nazwiska niektórych osób; 1. p. Wojczyńska 2. Bronisław Stróżyk (Powstaniec Wielkopolski) 3. Julianna Malinowska 4. Stefania Kubiak 5. Franciszka Przybylska 6. Jagna Przybylska 7. Władysława Przybylska 8. Alojzy Kaseja 9. ks. Jarogniew Preis (ówczesny wikariusz w Kaźmierzu zginął w Dachau) 10. ks. Wacław Faustman (ówczesny proboszcz w Kaźmierzu) 11. Michał Gawlak (Powstaniec Wielkopolski) 12. Michał Kubiak 13. Franciszek Kubiak 14. Józef Gawlak 15. Stanisław Tobis (kierownik szkoły w Kaźmierzu) 16. Ludwik Orzeł 17. Wojciech Krawczyk 18. Stanisław Walkowiak (cieśla) 19. Maria Gawlak 20. Helena Gawlak 21. Salomea Gawlak.